Гърция спъва дела срещу трафик на българчета


Гърция спъва дела срещу трафик на българчета
19-годишната Манджи от бургаския ромски квартал "Победа" е майка на едномесечна щерка Донка. Съпругът на Манджи е в затвора, а жената сама е принудена да се грижи за невръстната си рожба. "Знам, че тук бебетата се продават като топъл хляб, обаче на мен и
26 Януари 2011, Сряда


Докато Европа хаотично сипе критики за мудността на българската правораздавателна система, една държава, членка на ЕС, може да стане причина за провала на десетки разследвания, които се водят у нас. По византийски маниер партньорите ни от Гърция, напук на всякакви международни договори за сътрудничество, си позволяват открито да демонстрират пълно безхаберие по отношение на делата за трафик на жени и новородени, разкриха магистрати пред



Автор: Лалка Кипрова, kiprova@desant.net

„Десант“. И въпреки че според докладите на Интерпол, именно Гърция е държавата, превърната в Мека на незаконната търговия с български бебета, преписките с молби за съдействие, които нашите власти изпращат до колегите си от южната ни съседка, потъват в небитието.

Обяснението на чужденците за няколкогодишното забавяне на десетки отговори на наши официални питания: „Не сме ги получили“, звучи нелепо на фона на непрестанните атаки срещу неефективността на правоохранителните и правораздавателните ни органи, които идват от Европейската общност, част от която е и самата Гърция. Международните институции мълчат, България отново е в позицията на аутсайдер, а въпросът излиза извън рамките на дипломатическите отношения.

Без оказаната международна правна помощ разследванията у нас се точат с години, през това време свидетели изпадат в амнезия, а обвиняемите, дори и в случаите, в които са задържани, трябва да бъдат освободени, защото са изтекли всички разумни срокове, твърдят магистрати. „Оказваме се с вързани ръце, поставени в незавидната позиция да наблюдаваме как целият ни труд отива на вятъра“, споделят прокурори.

„Парадоксът е, че съдебните поръчки за правна помощ, които изпращаме до различните точки на света, пристигат по-бързо от Америка, отколкото от съседна Гърция“, казва пред "Десант" говорителят на Районната прокуратура в Бургас Евгений Узунов.

Десетките акции, които българските антимафиоти и гранични власти организират за пресичане на каналите за трафик на бебета, се оказват удари във въздуха. Само в Бургас преписки за продажба на новородени за десетки хиляди евро събират прах в очакване на отговор на молбите за правна помощ от Гърция.

Аналогична е ситуацията и в останалите региони на страната, превърнати в поточна линия за износ на бебешоци към чужбина.

Показателен е случаят от 2005-та година. Тогава след мащабно разследване на българските власти са обвинени десет души за подобна търговия с Гърция. Това дело щеше да е сериозен атестат за усилията на властите ни за противодействие на трансграничната организирана престъпност, ако не беше една малка подробност – почти 6 години по-късно съдебната поръчка, изпратена от прокуратурата за предоставяне на допълнителни доказателства, които ще подкрепят по безспорен начин обвинението, все още не е изпълнена.

От Гърция отговарят чак две години след официалното отправяне на молбата ни, че не са получавали никакви искания и изобщо не знаят за какво става въпрос.

„Напълно възможно е молбата да е изпаднала по пътя“, звучало лаконичното обяснение на Гърция. „Оказахме се в патова ситуация. Очаквахме исканите данни, за да приключим разследването по делото и то да бъде внесено в съда. Отново поискахве правна помощ, но и до момента и на тази ни молба отговор няма. И макар че в рамките само на няколко месеца ние събрахме всички необходими данни за престъпната дейност, която групата е извършила на наша територия, делото досега не е приключило. А в резултат на това обвиняемите до един са пуснати на свобода с мярка за неотклонение подписка, тъй като нямаме законова възможност да ги държим под стража. Единственият обвиняем по този случай, който в момента е в затвора, е Филип Стоянов – Релето. Той обаче беше арестуван в Гърция за друго престъпление и бе върнат в България, след като издадохме европейска заповед за арест“, разказва прокурор Светлозар Маринчев.

Всъщност веригата се къса заради факта, че Гърция, заедно с Италия, са единствените европейски държави, отказали да подпишат конвенцията от 2000 г. за директна комуникация между правните органи на отделните държави.

Така, докато в Германия и Белгия например магистратите контактуват директно с колегите си в останалите държави, включително и в България, Гърция на практика доказва, че прекият път не винаги е най-бързият (разстоянието между Атина и София е около 800 км. Само).

За да изпратят молба за правна помощ в Гърция, българските власти най-напред трябва да направят предложение до Върховната касационна прокуратура у нас, после висшите магистрати изпращат преписката до Министерството на правосъдието, оттам тя заминава за гръцкото правосъдното министерство, откъдето стига до върховната прокуратура на Гърция и едва след това се разпределя до прокуратурата в съответния регион. Обратният път протича по същия маршрут. И докато цялата тази „екскурзия“ приключи, минават години.

„Има практика на Европейския съд, според която дългото време на водене на процес в много случаи води до разводняване на процедурата, смята се за смекчаващо вината обстоятелство, а на подсъдимите се налагат по-ниски наказания. Обществото и без това вече е забравило за какво става въпрос“, обобщава със съжаление прокурор Маринчев.



Светослав Маринчев Евгений Узунов

В категории: Бургас , Разследвания , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки