Русенската художествена галерия, в която са изложени картините на местните художници-юбиляри, е превърната във... фризер. В по-студените зимни дни температурата в нея достига до – 2 градуса под нулата.
От този факт обаче кръвта на премръзналите интелектуалци кипна. „Срамувам се, че това се случва вече много години в един от храмовете на културата в моя роден град! Срамувам се, че за нашия кмет Божидар Йотов по-голям проблем бяха няколко
тревички между плочките пред галерията, а не опазването и съхраняването на ценната колекция и не осигуряването на безопасни условия на труд на уредниците – с тези думи художникът Георги Пасев изрази пред наш представител огорчението на всичките си колеги и допълва: – Общината нехае за течащия покрив, за неотоплените зали, превърнали се в хладилници... и в същото време управниците ни се бият в гърдите, че Русе е готов да бъде „Европейска столица на културата“. Жалко е хората на изкуството и тези, които общуват с изкуството, да бъдат така унизени! Може ли „на студено“ да кипи истински културен живот – допълва колегата му по четка Марчел Ямелиев.
По този повод сред интелектуалците се зароди истинска лавина от челен хумор. Едни от тях успокояват потърпевшите, че при тези атмосферни условия бацилите и вирусите ще замръзнат и така грипът ще избяга ужасен от студената галерия. Други предложиха уредниците на „Борисова“ 39 да последват примера на йогите, които в пещерите на Хималите точно при такива температури изпадали в състояние в "сомати", каквото и да означава това.... Най-свежа обаче засега се оказва идеята галерията да се преименува на „Фризерът“! Така, освен че ще може официално да се използва за съхранение на хранителни продукти, името й щяло да звучи запомнящо се и забележително, подобно на Лувъра, Пратера, Ермитажа и пр. За съжаление то издайнически показва какво е състоянието на русенската култура – замръзнала в дълбок зимен сън!
Тя е в това бедстващо състояние от години. Завали ли дъжд, водата тече навсякъде. Покривът и стените са в пукнатини, а влагата прониква и пълзи във всяка зала. В галерията, която съществува от 1933 година, се съхраняват 3 хиляди творби, сред които живописни платна на Майстора, Дечко Узунов, Атанас Михов, Димитър Радойков и на още много класици на българското изобразително изкуство. Днес всички те са заплашени от непрощаващата никому влага. Сградата на „Борисова“ 39 трябваше да бъде основно ремонтирана с пари по европейски проект, но обжалвания забавиха реализацията му. Сега русенската община спешно търси аварийно решение, за да бъдат спасени картините.