„Премиерът ни обещаваше, че чадър няма да има над никой. Оказа се обаче, че чадъри има разпънати не само над бизнесмени и митничари, а и над много други глави.
В с. Капитан Петко войвода, общ. Тополовград, при изплащането на пенсиите на 9 февруари т. г. кметът предложи на пенсионерите да му дадат личните си карти, за
да ги преброи по интернет. В същия ден, той е обиколил къщите и навсякъде е предложил услугите си, без на практика да се извършва анкетиране.
От разпечатката от Електронното преброяване е видно, че в населеното място са преброени 82 жилища и 134 лица. Странното в случая е как на ул. „Одрин“ № 2, където от съществуващата преди време жилищна сграда са останали само част от стените, са преброени... 2 лица!
Впоследствие стана ясно, че повечето от домакинствата не са получили код за преброяването си. Данните за сградите пък в повечето случаи се събираха визуално с извършването на външен оглед или събирането на данни от съседите. Друг парадокс е, че някои жители твърдят, че кметът ги е преброил, но неизвестно защо имената им липсват в справката, докато други казват, че не са преброени, а съществуват в разпечатката. Чудя се дали ще се намерили някой, който да провери колко от 134-те лица са дали съгласието си да бъдат преброени електронно? И още една любопитна подробност – в селото няма интернет и попълването на анкетите е ставало от компютри в Тополовград.
Ако това преброяване се смята за законно, то без съмнение местният кмет трябва да заеме достойно място в книгата за рекордите на Гинес, като осъществил най-бързото броене на главите от населението.
Щом считате преброяването за законно предлагам Ви да предложите кметът да бъде вписан в книгата за „Ръководител на Гинес“ за най-бързо анкетиране и преброяване. И изобщо защо беше нужно държавата да харчи толкова грешни пари, след като в малките населени места кметовете съвсем безвъзмездно станата преброители.