С брат ми закупихме парцел от 3.5 дка в с. Преселка, община Нови пазар.
Заградихме външната граница на имота, засадихме овощни дръвчета и започнахме да обработваме земята. От 10 години насам обаче сме подложени на непрекъснат терор от нашия съселянин Г. Иванов, чиито родители най-напред купиха земя и жилище на северната граница на нашия имот, а по-късно станаха собственици и на парцел в западната част, където започнаха да отглеждат животни.
Впоследствие Г. Иванов превърна собствения ни имот във временен склад за всевъзможна техника, разположи там овцеферма. Дърветата, които засяхме, бяха унищожени. Подадохме сигнал до полицията и Районна прокуратура в Нови пазар, но те прикриха престъпните деяния.
Л. Лалов, село Мировци, община Нови пазар
Конкретният случай може да се разгледа в два аспекта - от една страна е правният спор между вас и съседа ви, а от друга - твърдението за прикриване на закононарушение и бездействие от страна на полицейски служители и прокурори.
В правния спор може да защитите правата и законните си интереси по гражданскоправен и наказателноправен път, доколкото има данни за извършен състав на престъпление. До момента сте използвали единствено наказателноправния път на защита. Паралелно със защитата по наказателноправен способ, може да защитите правата си и по гражданскоправен ред с подаване на иск пред съда - за непозволено увреждане ( иск по чл. 45 от Закона за задълженията и договорите).
Съгласно тази законова норма „всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното.”
По отношение на твърдението за умишлено бездействие от страна на прокуратурата и полицията по случая, може да се обърнете със сигнал до министъра на вътрешните работи по отношение на служителите на МВР, които отказват да изпълнят задълженията си. Чл. 21, т. 1 от Закона за МВР гласи: „Министърът на вътрешните работи провежда държавната политика за защита на правата и свободите на гражданите, националната сигурност, обществения ред и защитата при бедствия”.
С жалба до Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) може да подадете сигнал за бездействието на прокуратурата. Според чл. 54, ал. 1 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) ВСС има правомощия да проверява организацията на административната дейност на съдилищата, прокуратурите и следствените органи; организацията по образуването и движението на съдебните, прокурорските и следствените дела, както и приключването на делата в установените срокове;
сигнализира административния ръководител на съответния орган на съдебната власт и ВСС при установени нарушения; прави предложения за налагане на дисциплинарни наказания на съдии, прокурори, следователи и административни ръководители на органите на съдебната власт.
Копие от жалбата може да изпратите до главния прокурор, който ръководи прокуратурата, издава инструкции и дава указания относно дейността й (чл. 138, т. т. 1 и 4 от ЗСВ).
Предоставените съвети не заместват консултацията с адвокат