Да заспиш за 15 минути


Да заспиш за 15 минути
27 Октомври 2011, Четвъртък


„В последно време се чувствам много изморена и непрекъснато ми се спи.



Чувала съм за случаи на патологична сънливост, при която хората заспиват на най-необичайни места. Може ли да изясните по-подробно какво е това заболяване“. 
Недялка Грозданова, Чепеларе


Има хора, които заспиват най-неочаквано – през деня, в необичайни за почивка часове, по време на работа или дори... докато се занимават с любимото си хоби. Неудържимият пристъп на сънливост се нарича нарколепсия.

Всъщност от това заболяване страдат значително повече хора, отколкото бе прието да се смята досега. Техният брой надвишава например броя на страдащите от бъбречна недостатъчност, мултипленна склероза, чернодробна цироза и др.

Сънните пристъпи траят обикновено до 15 минути. Понякога човек успява да се пребори с непреодолимата сънливост. В повечето случаи обаче болният заспива  „на място“. Атаките на сънливост се появяват най-често, когато пациентът е отегчен. Макар че това може да се случи и при най-необикновени обстоятелства, например по време на полов акт, по време на танц и т.н. В научната литература е описан дори случай, когато един леководолаз заспал по време на... подводно гмуркане.

В последно време науката започна по-ясно да разграничава нарколепсията от хроничната сънливост. Това се постига с помощта на модерен електроенцефалограф. Сънят на болния от нарколепсия започва с бързи движения на очните ябълки, което означава, че той сънува. Докато хората с нормален сън започват да сънуват едва след като се изминали не по-малко от 40 минути след заспиването.

Откритието, че нарколепсията е болест на сънуването, дава възможност по-добре да се изучи и разбере причината за нейната поява и следователно – заболяването да бъде лекувано по-успешно.

Ако страдащият от нарколепсия шофира кола, това дава основание за сериозна тревога. Хората, които получават внезапни пристъпи на сънливост, не бива да упражняват и професии, при които са изложени на опасност от падане, в случай че получат нарколептична криза  (тоест, ако заспят по време на работа).

Те не бива да работят и на определени машини – това също крие заплаха за здравето и живота им. Противопоказна на болните от нарколепсия е и работата на смени, тъй като при сменния режим се обърква стереотипът на дневната и нощната почивка.
Всъщност хората, които придрямват през деня или пък изглеждат сънливи по време на работа, не са малко.

Те обаче някак си успяват да се преборят със сънливостта, особено ако се наложи да проявят по-голяма активност или да излязат от монотонната обстановка, в която са попаднали. Докато при нарколептиците има симптоми, които ясно доказват, че става дума за болестно състояние. Нарколептично болните често изпадат в т. нар. състояние на каталепсия.

В тези случай костната мускулатура блокира и се вцепенява, при което болният застива в неестествена поза. Така например мускулите, които движат долната челюст, могат да се отпуснат или пък коленете да се прегънат, в резултат на което болният пада на земята като подкосен.

Друг характерен симптом, който дава сигнал, че човек страда от нарколепсия, са зрителните и слуховите халюцинации.
В наше време това неприятно заболяване се лекува главно медикаментозно, с помощта на лекарства, които възбуждат нервната система. С тези медикаменти обаче лесно може да се стигне до злоупотреба от страна на болния.

От една страна, пациентът може да привикне към тях и да започне да ги приема във все по-големи дози. От друга страна, поради приема на лекарствата болният започва да получава по-слаби предупредителни сигнали за приближаването на кризата и така може да изпадне в безсъзнание.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки