Архивна снимка от един от всичките безбройни протести на крумовградчани срещу убийствената канадска инвестиция
05 Декември 2011, Понеделник
Седмица на екострастите се разгоря в Крумовград.
Автор: Златина Стоянова
Oбреченото родопско градче, за което чуждите телевизии разказват, че е построено върху тонове злато, запали фитила на гнева – за пореден път. Искрата дохвърча от съботния семинар в Добринище, където екоминистърката Нона Караджова огласи окончателното решение за съдбата на района с 80 населени места. Там стана ясно, че тя последна е одобрила предложението за златодобив край Крумовград, което беше отправено от Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС).
Сякаш за да се оправдае, Караджова припомни, че е връщала предложението на експертния съвет заради пропуски, но сега е дала зелена светлина, след като се уверила, че „всички необходими мерки за изключване на всякакви рискове за вододайните зони, за здравето на хората, за околната среда и биоразнообразието са взети предвид в решението, включително пречистване на отпадъчните води до ниво качество на питейни води и като допълнителен ефект – развитие на дейност в един от регионите с най-висока безработица в България”.
Крумовград кипна Още предния ден, преди екоминистърката да огласи убийственото си решение, 250 души обсадиха сградата на общината. Учреден бе инициативен комитет за отпор на решението на МОСВ и на министър Нона Караджова, а в понеделник стартира подписка.
Протестният акт с имената на бунтуващите се ще стигне до Европейската комисия и европейския парламент, зарекоха се гневните жители. Гласът на съпротивата се събира в 52 пункта в района до 5 декември, а на 8-и ще бъде внесен във всички български и европейски институции. „Необяснимо е пренебрежителното отношение към населението от страна на ВЕЕС, на Здравното министерство, на канадската фирма „Дънди Прешъс Металс”, на цялото правителство.
Ще информираме за всичко това Комисията по екологията в ЕК, имаме и обещанието в Крумовград да пристигне група екоексперти от Брюксел”, посочи Маргит Василева, избрана за лидер на инициативния комитет. „Тревогите ни са свързани с факта, че рудникът ще бъде само на 2 км от града и на един от река Крумовица, в която водата ще бъде отровена с тежки метали и арсен.
В пряко съседство до 17 махали ще има взривове по 14 тона на седмица, ще се разнася прах, който всички ще дишаме, хиляди тонове химикали. Възмутена съм от отказа на Здравното министерство да ни предостави становище за рисковете, които заплашват човешкото здраве”, заяви кметицата Себихан Мехмед.
Призиви за живи вериги, блокади на пътища, самозапалвания и всякакви ужасии се чуват из градчето, настръхнало от версиите за непоправима екокатастрофа.
„Над Крумовград и Ада тепе е надвиснала заплахата да се превърнат в българската Фукушима. „Дънди планира по 100 взрива годишно, или 2 пъти седмично. За всяка пукотевица ще бъдат използвани по 7 000 кг взривно вещество, равно на 700 тона годишно или 7 млн. за цялата експлоатация на рудника.
Златната мина ще се намира в непосредствена близост до града, а на 800 метра са болницата и домът за стари хора”. Това е мотивът на смачканите от тревога и гняв местни хора да създадат и група в най-популярната социална мрежа Фейсбук.
Инфарктното напрежение в Крумовград се засили още на 19 септември т. г., когато ВЕЕС даде зелена улица на канадците към златното находище Ада тепе. Неотдавна корпоративният директор на БММ Алекс Нестор (българин емигрант в Канада) разкри, че забавянето на проекта е причинило загуби в размер на 500 млн. долара. Заради гражданския натиск фирмата бе принудена коренно да промени технологията за добива на злато.
Най-популярната и ефективна технология с цианидното излужване бе заменена с друга, по-безопасна, но с по-малък икономически резултат. Това обаче не уталожи адреналина на местните хора. Не, че няма и поддръжници на проекта – безработните са много повече от заетите и те виждат единствения изход от връхлетялата ги криза само в златната мина.
Както и да звучи, предложената от канадците инвестиция е най-голямата до момента в областта. Съвсем друг е въпросът за цената, която местните трябва да платят за това.
Община Крумовград и 4 екологични организации – „Зелени Балкани”, „Балкани София”, „За земята”, „ГЕО Пловдив” – внесоха жалби във Върховния административен съд в столицата срещу решението на МОСВ за одобрения доклад по ОВОС с предварително изпълнение на инвестиционното предложение за добив на злато от Ада тепе.
Не е ясно още колко жалби срещу различните части от решението на МОСВ ще бъдат атакувани в съда, след като новината за падането и на последната бариера пред канадците разтърси жителите на района. Възможно е да бъде свикана извънредна общинска сесия след докладна на екоорганизациите, за да се вземе решение за координирани действия за отпор на бомбите на БММ, заявиха от администрацията.