При невралгия на тилния нерв. Залейте 2 ч. л. от билката съсънка с 2 чаши гореща вода. Оставете течността да престои 6-8 часа...
Съществува ли някакъв природен лек, който може да облекчи болезненото състояние на невралгия на врата?
Руска Мотовилкова, Вълчедръм
Болезнените усещания по протежение на нервните влакна говорят за наличието на невралгия. Наблюдават се различни нейни варианти в зависимост от поражението на конкретния нерв – в областта на лицето говорим за невралгия на троичния и лицевия нерв; в тила – за невралгия на тилния нерв; в областта на гръдната клетка – за невралгия на междуребрените нерви; в областта на пояса и кръста – за невралгия на седалищния нерв и т. н.
Причина за това може да станат възпаления на самия нерв или близки до него органи и тъкани, които се наблюдават при различни инфекции, травми, рязко преохлаждане и пр. Във всички случаи поставянето на тази диагноза и определянето на нейния вид трябва да се направи от специалист, който ще назначи и съответното лечение.
Успоредно с това съществуват доста методи за лечение на невралгията с помощта на народната и алтернативната медицина.
При невралгия на тилния нерв. Залейте 2 ч. л. от билката съсънка с 2 чаши гореща вода. Оставете течността да престои 6-8 часа. Количеството е за един ден, като се приема вътрешно 2-3 пъти на ден. Процедурата се повтаря в течение на 5 до 7 дни.
Придържайте се точно към тези рецептурни предписания, тъй като предозирането на настойката може да доведе до усложнения. Облекчение на състоянието при т. нар. схващания на врата се наблюдава при втриване в тилната област на смес от равни части смлени корени от хрян и билката брей (Tamus communis).
При невралгия на троичния нерв. По време на пристъпа на болка разрежете наполовина едно горещо твърдо сварено яйце и поставете двете половинки върху мястото, където я усещате. Може да направите компрес със смес от корени, листа и стъбла от репей, които се смилат в равни съотношения.
При невралгия на междуребрените нерви. В болезненото място се втрива спиртен извлек от прополис или спиртен извлек от брей. То може да се намаже и с крем, приготвен от люлякови пъпки, като за получаването му гъстата отвара от цветните пъпки на растението се смесва с вазелин в съотношение 1 към 3.
Българската народна медицина препоръчва при тази форма на невралгия вътрешно да се пие отвара от 100 г босилек, 50 г лечебна комунига, листа от къпина, цветове от лавандула, липа и плодчета хмел. Към 2 с. л. от ситно смляната смес се прибавя 1 ч. л. стрити на прах семена от копър и се залива с 0,5 л вряща вода. Оставя се да престои една нощ, след което се приема по 75 мл (приблизително 1/3 от чашата) 3 пъти на ден след хранене.
При невралгия на седалищния нерв. В болезнените места се втрива сок от алое (листата се взимат от 3-5-годишно растение). Той се получава като на чистите листа се премахват острите шипчета по края им, разрязват се по дължина и със страната откъм отреза се натриват болните места. В зависимост от индивидуалната чувствителност на кожата продължителността на втриванията е от 1 до 5 минути.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.