Какво се случва с документацията и архива на внезапно починал адвокат?
Има ли давност за съхраняване на документацията на клиенти?
Николай Стоянов, Пловдив
Адвокатът е длъжен да пази книжата по делата, по които е бил повереник или защитник, в продължение на 5 години от приключването им - чл. 47 от Закона за адвокатурата (ЗА). Юристът е задължен и да върне на клиента оригиналните документи, които е получил във връзка с изпълнението на възложената му работа.
За съжаление в ЗА липсва уредба какво се случва с документацията на починал адвокат. Задължението за съхраняването й би възникнало за наследниците на адвоката само ако и те упражняват адвокатска професия - аргумент от чл. 47 от ЗА.
При висящо производство можете да поискате съдът да задължи третото лице, в което се намира съответният документ, да го представи, като му изпраща препис от молбата и определя срок за представяне на книжата. При отказ носи отговорност пред страната по делото за причинените й вреди. (чл. 192 от Гражданския процесуален кодекс).
В конкретния случай бихте могли да се свържете с лице, което е администрирало документацията на починалия адвокат, за да изясни, къде се съхранява архивът. След това можете да се обърнете към наследниците му, за да ви предадат обратно документите, които сте предоставили на адвоката.
Документацията, която ви засяга конкретно, може да потърсите и в съдебния архив, където делото е било заведено от вашия адвокат.
Можете да получите копия от всички представени документи от съдилищата, в които е разгледано делото, информация за движението на делото в момента, както и дали се съхраняват документи в архива на съда, след приключването му.
Ако става въпрос за нотариален акт, който е бил предаден на адвоката в оригинал, може да получите заверено копие от Агенцията по вписванията или Имотния регистър, при положение че представите удостоверение за наследници или пълномощно от лицето, което черпи права от акта.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!