Искам да ползвам платената си отпуска, но не знам какъв е редът в момента.
Н. В., Бургас
С изменения и допълнения, приети от Народното събрание, в Кодекса на труда през миналата 2010г. и в началото на 2011г. бяха извършени промени в начина и реда за ползване на платения годишен отпуск, които засягат всички лица работещи по трудови договори.
Трябва да отбележим, че платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година, за която се полага /член 172 от Кодекса на труда/. Въвеждането на график за ползването на отпуска е новият момент, който цели да дисциплинира и двете страни в трудовото правоотношение, за да бъде ползвана отпуската в рамките на календарната година .
До 31 декември на предходната календарна година работодателят утвърждава график за ползването от работниците и служителите на платения годишен отпуск за следващата календарна година след консултации с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите. Графикът се изготвя така, че да се даде възможност на всички работници и служители да ползват платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага.
Данните, които се съдържат в графика, и редът за неговото изменение се уреждат с наредба на Министерския съвет.
Работникът или служителят е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага.
В случай че в периода, посочен в графика, работникът или служителят се намира в друг отпуск, той може да ползва полагащия му се платен годишен отпуск по друго време в рамките на същата календарна година.
На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен отпуск за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници.
Дните за религиозните празници на вероизповеданията, различни от източноправославното, се определят от Министерския съвет по предложение на официалното ръководство на съответното вероизповедание.
Платеният годишен отпуск се ползва след писмено разрешение на работодателя.
Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово писмено искане или съгласие:
- по време на престой повече от 5 работни дни;
- при ползване на отпуска едновременно от всички работници или служители, предвидено в нормативен акт, в колективен трудов договор или в правилника за вътрешния трудов ред;
- в случай че до определената в графика начална дата за ползване на отпуска работникът или служителят не е поискал ползването му.
Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя, когато той е поискан за периода, посочен в графика , освен ако ползването му е отложено.
Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска за периода, посочен в графика , работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите, когато работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово писмено искане или съгласие.