Още от края на март започнах все по-осезаемо да чувствам отпадналост и да се уморявам по-лесно.
Вероятно ме е налегнала пролетна умора. Как мога да я преодолея по-лесно, освен с взимането на повече витамини?
Дора Игнатова, Брезник
Различният характер на климата през годишните сезони в нашия умерен пояс налага на човешкия организъм определен сезонен ритъм, към който той е принуден да се приспособява. Преходният сезон – пролетта, налага необходимостта приспособеният вече към зимната климатична среда организъм рязко да изменя своите функции.
Повечето от хората се приспособяват по-лесно към метеорологичните колебания. Пролетта обаче настъпва с по-голяма възбудимост на висшата нервна система, със засилване обмяната на веществата. Повишената обмяна на веществата, повишеният тонус на нервната система и на жлезите с вътрешна секреция протичат на фона на едно състояние на организма, при което слабоустойчивите и хронично болните (а понякога и непълно здравите) изпитват нарушения в своето самочувствие от различен характер и в различна степен. Този комплекс от обективни и субективни нарушения обикновено наричаме „пролетна умора“.
Как да разпознаем признаците на пролетната умора и да ги различим от тези на някое сериозно заболяване? Това можете да сторите и сами. Леката умора, която започвате да чувствате в края на зимния сезон, мускулната слабост, раздразнителността, неспокойният сън не бива да приписвате на някакви мними тежки заболявания или да вините за това вашите близки или колеги. Пролетната умора може да протече със спадане на кръвното налягане, което обикновено се придружава с неприятно виене на свят.
При хората, които водят заседнал живот, могат да настъпят известни затруднения в кръвообращението, което намира израз в различни оплаквания: сърцебиене, сънливост, главоболие. По-специално внимание през този период трябва да обръщат на здравословното си състояние сърдечноболните. При тях пролетната умора се проявява по-изразено. Това налага да се спазват по-строго предписаните хигиенни и профилактични мерки: режим на труд и почивка, избягване на преумората и да се търсят навреме съветите на лекуващите лекари.
Кои са предпоставките за възникване на пролетната умора? На първо място е значително по-малкото количество витамини, които човек поема през зимата. Витаминното обедняване на хранителните продукти отслабва защитните сили на организма. През студените месеци витамин А се съдържа няколко пъти по-малко в неговите естествени източници: млякото, яйчния жълтък, маслото. Витамин С също намалява на нашата трапеза. А организмът не може да натрупва в себе си запаси нито от него, нито от витамините от групата В.
Не е тайна, че освен това в храната през зимата преобладават повече животинските тлъстини, месото, въглехидратите, изобщо съществуват всички предпоставки да посрещаме пролетта повече или по-малко затлъстели, с изчерпани витаминни резерви. Нехигиеничните битови и трудови условия, недостатъчната светлина и чист въздух също допринасят за развитието на пролетната умора. Голяма част от неприятните признаци на това състояние обаче се дължат преди всичко на намалената двигателна активност на човека през зимата. Изминатият през деня път пеша е значително по-малък, отколкото през другите сезони, по-малък е броят на тези, които се отдават в снега на туризъм и спорт.
Пролетната умора лесно може да бъде ограничена, а даже и избегната. В повечето случаи за това не са необходими лекарства. Преди всичко осигурете на своя организъм достатъчни по количество и добри по качество витаминозни храни. През зимата и ранната пролет в услуга на вашето здраве са плодовете и зеленчуковите пюрета, нектарите, соковете, компотите и други, с които са заредени всички хранителни магазини. Предпочитайте употребата на сурови зеленчуци: спанак, лапад, коприва, магданоз, салати. Измивайте ги добре, но топлинната им обработка сведете до минимум. Не бива да забравяме и внасяните отвън цитрусови плодове.
Ходете пеша колкото можете повече. Всеки свободен ден прекарвайте на открито сред природата. Не използвайте целия си годишен отпуск през лятото. Оставете по няколко дни за почивка през зимата или в началото на пролетта, което ще ви помогне да възстановите своите сили. Съчетавайте редовно напрегнатата умствена работа с физическо натоварване и използвайте водата, слънцето и въздуха за закаляване на тялото. Пазете се от простудни заболявания и не оставяйте неизлекувани макар и слаби възпаления на сливиците, гърлото, носната лигавица, ушите.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев, д. н.