С него лесно се поддържа в норма нивото на кръвната захар
Автор: проф. Христо Мермерски
От зърнените култури овесът се смята за една от най-здравословните. Най-ценното в него са различните химични съединения, които предпазват от ракови и сърдечни заболявания и понижават кръвната захар.
Изследвания, проведени в университета „Тафтс“, са показали, че той понижава нивото главно на лошия холестерол, който води до натрупването на плаки във вътрешните стени на артериите. В същия вуз е проведен и опит, при който са прилагани 2 вида нискокалорични диети с едно и също енергийно съдържание. В едната е включен овес, а в другата – не. И двата хранителни режима довеждат до понижаване на теглото. Разликата е, че при тези, които са приемали храни, съдържащи тази зърнена култура, е регистрирано по-чувствително понижаване на кръвното налягане, както и на общия и на лошия холестерол.
Ценното в овесените зърна е, че те съдържат влакнини, наречени бета-глуцин, които превръщат холестерола в лепкав гел. Той се абсорбира и се изхвърля от тялото чрез храносмилателния тракт.
На конференция, проведена в САЩ през 2001 г., 54 специалисти по ракови заболявания излязоха с публична декларация, в която потвърждават, че диети с високо съдържание на влакнини предпазват от ракови заболявания.
Друга полза от зърнената култура е, че поддържа ниско нивото на кръвната захар.
Основната беда за българите, а и не само за нас е, че ние не поглъщаме нужните над 25 г влакнини, които са необходими, за да се засили перисталтиката на червата. Трябва да се знае, че овесът съдържа най-много фибри от всички зърнени храни.
Освен разтворими вещества, той има в състава си още едно полезно химично съединение, наречено сапонин. Според д-р Славин сапонините играят положителна роля, тъй като „абсорбират вредните вещества в организма и ги изхвърлят навън“. За съжаление, те „увличат“ със себе си и много полезни хранителни елементи и също ги изхвърлят от организма без да са преработени. Сапонините подобряват имунната система, тъй като те деактивират бактериите, вирусите и раковите клетки.
Съществуват и предварителни данни, че те имат ефект за дестабилизиране на вируса, който причинява СПИН.
В овеса има още три химични съединения, които са много полезни – токотриенол, ферулинова и кофеинова киселина. Всички те са антиоксиданти и унищожават вредните радикали.
Токотриенолът в растението е полезен за сърдечната дейност.
Проф. Рао от Университета в Торонто, Канада, смята, че същите тези три химични съединения, освен за сърцето, оказват превантивно действие и срещу раковите заболявания.
Овесът е една от най-подходящите билки за подпомагане на нервната система, особено в състояние на стрес. Той намира приложение при нервна преумора и изтощение, свързани със състояния на депресия. Може да се комбинира с други билки или лекарства, подпомагащи лечението на нервите. Добре се отразява в тези случаи комбинирането му с шлемник и див пелин.
Овесени ядки Обикновените овесени ядки са една от най-полезните храни. Невзрачните семенца съдържат 17 процента белтъчини, 7 – мазнини, 57.8 – въглеводороди, нишесте – 36.1. И още: 8.5% аминокиселини, мед, цинк, кобалт, йод, фосфор, калий и т.н. Фибрите в тях са 11 %.
Тайните на овесените ядки са изследвани от американски учени през 1957 година. Хранителната традиция и народните практики са намерили своето научно обяснение: фибрите очистват стомашно-чревния тракт и помагат за изхвърляне на шлаките. Съдържащите се в овеса фибри не се разлагат и не добавят излишни калории.
Овесена каша на закуска не е нещо типично за българската трапеза. Но ако някой иска да отслабне, без да го гризе мъчителен глад – това е неговото меню. Малка порция каша създава усещане за ситост. То се запазва до обяд – за разлика от комбинацията кафе и сандвич, след която стомахът примира от глад.