Сватба по римски в античния Никополис ад Иструм


Сватба по римски в античния Никополис ад Иструм
Идеята за римската сватба на Ивайло и Виолета е на кметицата на Никюп Йорданка Атанасова (вляво), която влезе в ролята на главната жрица на храма на огъня
10 Септември 2012, Понеделник


С атрактивното бракосъчетание започва цикълът от исторически сватби, които Велико Търново ще предлага на новобрачните двойки

Автор: Здравка Христова Снимки: авторът

Древен ритуал за брачен съюз между двама млади от великотърновското село Никюп се превърна във всеобщо тържество за местните хора, а за гостите на античния град Никополис ад Иструм преживяването да присъстват на римската сватба се оказа много повече от туристическа атракция. На 2 септември с граждански и по старинен обряд се венчаха Ивайло Наков и Виолета Василева, а бракосъчетанието беше извършено от кмета на Велико Търново Даниел Панов. Ритуалът се състоя в Одеона - градския театър на античния град.

Брачната церемония започна с танц на весталките - девици, подчинени на римската богиня на семейството Веста. Символично те пречистват къщата, където се осъществява брачната церемония.
Много от присъстващите бяха наметнали тоги и обули римски сандали. Одеждите за гостите бяха предоставени от музея във Велико Търново и клуб "Краезнание" в Дебелец.

“Purga mentem. Purga carnem. Purga animum. Ita еst” (“Пречисти ума ми, пречисти тялото ми, пречисти сърцето ми. Така да бъде"). С тези думи започна молитвата на двамата понтифиции към боговете за здраве и щастлив съвместен живот на младоженците.
“О, богове! Юпитер Феретрий и неговата съпруга Юнона Соспита - пазителка на брака и семейството, богините Венера, Хидес, Диана и ти майко Веста, бдете над този дом и тези млади хора. Дарете ги с много любов. Дайте им вашето одобрение и благоволение”, припяваха административните длъжностни лица от римско време.

Младоженците пък от своя страна поднесоха на боговете кошница с дарове, за да бдят над тях и да ги покровителстват. След което бяха поведени към олтара. По принцип римската сватба представлява брачен
Знае се какво получава младоженецът, какво дава семейството на булката, какви са правата им, разказа археологът Павлина Владкова каква е същността на бракосъчетанието по древния ритуал. По римските традиции се оказва, че един от най-големите грехове е изневярата и прегрешилият съпруг се наказва с отнемане на имуществото му при разтрогване на брака, стана ясно от брачния договор, който сключиха Ивайло и Виолета.

Според техния договор:
“Като граждани на Римската империя Ивайло и Виолета са задължени съгласно римските закони мъже от 25 до 60 години и жени между 28 и 30 години трябва да живеят в брак. Младоженците са в добро душевно здраве. Между тях липсва кръвно родство. Имат съгласието на двата рода. Изповядват еднаква религия. Виолета минава под попечителството и издръжката на мъжа си Ивайло. Относно наследството, тя няма да притежава и да се разпорежда със своето имущество. Може да наследи мъжа си като запази своето имущество.

Зестрата на двамата: не могат да се правят взаимни дарения. Ивайло получава зестрата на Виолета, която трябва да се върне, ако бракът бъде прекратен, в случай че той е виновен за това.
Основание за развод по законите на Римската империя: при държавна измяна, прелюбодейство, опит за убийство, неморално поведение. При неморално поведение от страна на съпругата тя се заточва в манастир и имуществото се наследява от децата. Ако съпругът е виновен, той загубва зестрата.

Бракът е уреден според обичаите и присъствието на свидетелите Камелия Стефанова и Йордан Стефанов. Брачният договор се сключва лично в писмена форма и с подпечатването от младоженеца и бащата на булката”.
Брачният договор беше подпечатан с пръстен и восък като доживотен. Жрицата разчупи над главите на младоженците питка. Първата хапка от нея е символ на плодовитост и дълъг съвместен живот. С първата глътка вино съюзът между Ивайло и Виолета беше скрепен. След първата целувка той беше увековечен, а гостите аплодираха първото „озаконено“ семейство на Никополис ад Иструм.

Идеята за сватбата е на кметицата на Никюп Йорданка Атанасова, разказаха след бракосъчетанието развълнуваните младоженци. Идеята била тяхната сватба да се превърне в шоу за съживяване на китното планинско селце.
“Богове, бдете над този дом, над тези млади хора, които днес встъпиха в свещеното тайнство на брака. Дарете ги с много любов, дълги години съвместен живот, много здраве и деца, които да продължат рода им. Нека Юпитер, Диана и Веста бъдат с вас.

Ita еst. Така да бъде!”, им пожела Атанасова, която влезе и в ролята на главната жрица на храма на огъня. Въпреки че се венчаха по традиция отпреди векове, Ивайло и Виолета са модерна двойка. Запознали се по интернет случайно и имали дълга любовна връзка преди да минат под венчило в римски тоги и лаврови венци сред колоните на Никополис ад Иструм.
Тя е на 31 години и е домакиня, казва, че с римските одежди е по-хубаво, отколкото с дълга бяла рокля пред брачния олтар. Той е 35-годишен и работи във фабриката за слънчогледово олио в Никюп. Нека и други млади хора като нас да се венчаят в римския град, пожелаха младоженците.

35-годишна ракия бяха донесли, за да почерпят родителите на младоженеца. Кметът Даниел Панов подари на младото семейство и гостите им сладкиши по стара римска рецепта на готвача Аниций - с бадеми, сусам и смокини, наподобяващи днешните тарталети.

Още от I век има трактат за готварството, разказа археологът Павлина Владкова, която черпеше гостите със сладкиши, наредени върху старинен поднос. С римската сватба на Накови започва цикълът от исторически сватби, които Велико Търново ще предлага на новобрачните двойки. С помощта на археолозите общинската фирма “Обредни дейности” ще разшири разнообразието на предлаганите сватбени ритуали.

Засега повече данни има за тези, които са правени през Средновековието. Единствената пречка ранновизантийският град да бъде включен като туристическа дестинация засега е тази, че пътят, водещ от шосето за Русе до самия Никополис ад Иструм, е в окаяно състояние. Кратката отсечка е с огромни кратери, които за последно са ремонтирани през 2000 година.

До злополучния макадам от Велико Търново се пътува почти толкова, колкото време е нужно да се мине на първа и втора предавка до портите на римския град. Колите пълзят като влечуги, заобикаляйки траповете. От Община Велико Търново обещават догодина пътят да бъде включен за ремонт в инвестиционната им програма.



За някои сватбата беше туристическа атракция Заместник-кметът на В. Търново Ганчо Карабаджаков спази дрескода и дойде на сватбата като римски патриций Весталки и понтифиции пречистваха с танц семейното огнище на младоженците

В категории: Традиции , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
дРУГАРИ,
10.09.2012 18:06:11
0
0
Да серем на метеното,на историята си и обичаите си!ДА, на парвенющината,грандоманията и лошия вкус! Какво значат повод,време,място,историчност и хармония?!Важното е да се докоснем до ЧУЖДОТО велико!А, бре Ганчо,твоето е по-велико,Паисий ти го е казал неразумний,ДРУГИТЕ ОТ НАС СА ВЗЕЛИ,А НЕ НИЕ ОТ ТЯХ!Да сте живи и здрави десантчици,ма на кой брег акостирате?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки