Кой има право на наследство


Кой има право на наследство
20 Септември 2012, Четвъртък


Моята сестра има дъщеря с един син и син с две дъщери. Трите й внучета са малолетни.



Преди 9 години аз дадох на сина на сестра ми голяма парична сума в брой пред свидетели и със съответен документ. С тези пари той закупи дворно място в регулация и построи там по стопански начин жилищна сграда във фаза предстоящ акт обр. 16 по ПКС. Дворът, строителното разрешение и останалите документи по строителството са само на името на майка му.
Преди 3 години този мой племенник почина. След това моята сестра като пълноправен собственик подари изцяло тези недвижими имоти само на внука си.
Въпросът ми е нейните внучки нали нямат законно право на наследство?

С уважение,
Тошо Коев, Варна


Уредбата, която ви интересува, се съдържа в Закона за наследството (ЗН). Съгласно чл. 10, ал. 1 низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените. Тоест, синът на сестра ви, който е починал преди майка си, ще бъде заместен в наследяването от своите дъщери и нейни внучки. От това автоматично следва, че те разполагат със запазена част от наследството на сестра ви.   
Съгласно чл. 28, ал. 1 от ЗН, наследодателят не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява запазена част от наследството.  Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.

За да се определи размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството. След това се прибавят към нея даренията, с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване – за движимите – чл. 31 от ЗН.

В чл. 29 от същия закон е определен размерът на запазената част. Така запазената част на низходящите, когато наследодателят не е оставил съпруг, при две деца или низходящи от тях е 2/3 от имуществото на наследодателя. Когато обаче наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при две деца е равна на ¼. Посочваме и двата случая, тъй като не сте уточнил дали сестра ви има съпруг.

Нормата на чл. 30 от ЗН съдържа правото на възстановяване на запазена част като  разпорежда, че наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове. Този законов текст дава право на внучките на сестра ви да възстановят своята запазена част от наследството, която е накърнена от дарението, което е направила на внука си.

Дадените отговори не заместват консултацията с адвокат по интересуващите ви въпроси



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки