Бургас винаги е бил населяван от колоритни личности.
Сигурно оттам идва познатото на всички „град на художници, поети и писатели”. Освен с хората на изкуството обаче, той е известен в Европа, по целия свят и с техничари, инженери, лекари, търговци, мислители, общественици... Граждани, посветили живота и уменията си на местната и българската прослава.
За всички тях можете да прочетете в новата книга на Соня Кехлибарева „Ретро Бургас 2”. Цифрата означава, че това е продължение на идеята на работещата в Бургаската регионална библиотека Соня, която преди време издаде „Ретро Бургас”. В продължението на своеобразния именник на прочутите бургазлии тя отново измъква от праха на читалищата и архивите техните славни, но и противоречиви житейски пътища, за да ги остави в наследство за българите, които обичат и се гордеят със своя род.
В 220 страници ще ви бъде приятно да се запознаете с уникални личности, превъзмогнали трудностите на съдбата, получили прекрасно образование и отдали живота си на своите съграждани.
Кехлибарева обръща внимание на Бозвелиеви – наследници на бореца за църковна и национална независимост Неофит Бозвели, на кмета д-р Никола Вълков, при чийто мандат е открито бургаското пристанище, на първата жена-архитект у нас Мария-Луиза Досева, на художничката Александра Мечкуевска, донесла за България орден от Парижкото изложение през далечната 1937 година, на лекарите-алтруисти Петко Костов и Богдан Брайков, постоянно пренебрегвали финансовата си изгода и лекували без нито стотинка бедни и болни, на сирака Никола от село Граматиково, който носел ирландската фамилия О` Махони.
Защо е интересна тази книга, какъв е смисълът да се запознаете с нея? Има причина. Дори и само, за да усетите духа на една друга България. В която „големците” и „нотабилите” са били хора с дух, сърце и любов към останалите, без значение на имотното им състояние. Дори и за да ви направи впечатление, че съдбата на тези родолюбци коренно се променя след драматичните събития покрай 9 септември 1944 година, наричани нетолкова отдавна у нас „победа на пролетарската революция”. И въпреки страшните несгоди, които са преживели, са останали истински българи.
Което им е струвало много, но те не са изплакали нито думичка за това и са продължили да отглеждат достойно своите наследници. За които също ще намерите бележки в „Ретро Бургас 2”.
В следващия брой очаквайте интервю с автора на книгата Соня Кехлибарева.