Родолюбиви клубове и комитети от няколко области пресъздадоха в Плиска воинските и конни традиции на българите през вековете
Автор: Севдалина Пенева
И който закъснее за строя, да се обеси! И който се яви с ръждясал меч, да се обеси! И който не се е погрижил за доспехите си, да се обеси!...
Вътрешният град на първопрестолна Плиска е изпълнен с хора, които потръпват от резкия мощен глас на страховит мъж, който събира войската си. Няма съмнение, че това е хан Крум, известен в историята със суровите си закони.
Един от копиеносците изостава назад и разкъсва бойната редица, с което прави уязвими останалите воини. Да се обеси! Няколко мъже отвеждат настрани непохватника, за да изпълнят наказанието. Докато се изтеглят, от публиката се чува уплашен детски глас, а възрастен човек бързо добавя: Нищо няма да му направят, това е само игра.
Всъщност, това е урок по история на живо за воинските и конните традиции на българите от легендата до наши дни. За сцена на спектакъла „Корените български“ служи археологическият резерват Плиска, където на 27 октомври се събраха представители на няколко родолюбиви клубове и комитети.
Участниците са от „Крум Страшний“ - Шумен, дружество „Възраждане“ - Търговище, Сдружение за исторически възстановки „Чигот“ - Варна, Клуб по конен спорт "Вежен 2012" - село Кюлевча и клубовете на Национално дружество „Традиция“ в Шумен и Добрич.
В продължение на няколко часа в съботния ден те пресъздават различни исторически живи картини. Възстановката обхваща периоди от времето на легендарния български владетел Авитохол, с чието име започва „Именника на българските ханове“, на хан Кубрат, на Първото и Второто българско царство, на Освобождението през 1878 г. Показани са характерни особености на българската войска през ХІХ и ХХ век, а родолюбците от Добрич пресъздават събития от Първата световна война, посветени на кавалерията на генерал Колев.
По-малките зрители гледат прехласнато демонстрациите с коне и различните техники на езда по време на бой, умелото боравене с хладно оръжие на воините. Един от мъжете върти прабългарски кожен бич, а други трима стрелят по мишени с лък.
Вятърът се засилва и по всичко личи, че идва буря, но публиката не бърза да се разотива. Първо колебливо, после по-смело, всички прекрачват загражденията и се смесват с участниците. Хем да им огледат доспехите и оръжията отблизо, хем и да си направят с тях снимки за спомен.
Така научават, че „воините“ всъщност са учители, военни от запаса, полицаи, лекари, историци. Обединява ги общият стремеж за опазване и възраждане на българските традиции, самобитност и култура и любовта към Родината.
„Хората, които са се събрали тук, заслужават уважение и овации. Всеки народ, който иска да гради достойно бъдеще, трябва да знае миналото си“, казва областният управител на Шумен Димитър Александров, който демонстрира изненадващо добри умения по езда по време на програмата.
Панайот Волов успешно се въплътявал в образа на Крум
Родолюбивият комитет „Крум Страшний“ е създаден през 2008 година в Шумен с една единствена цел. Възраждането на най-важните традиции на Шумен и неговата култура. В презентацията на клуба е записан един интересен факт.
Малко популярно е, че в далечната 1874 г. председателят на шуменския революционен комитет Панайот Волов дава име на организацията си „Крум”. Знае се, че Волов е избран от БРЦК през юни 1874 г. да бъде заместник на Левски и продължител на неговата мисия. С конспиративна цел нашите комитети биват назовани с имена на видни българи, а на Шуменския младият апостол дава името „Крум”.
То е избрано и по най–хитовата възрожденска театрална постановка, която вълнувала всички българи в онова време – „Възцаряването на Крума Страшний”. В образа на владетеля-законотворец успешно се въплътявал и самият Панайот Волов.