„Златно петле“ в Бяла Слатина


„Златно петле“ в Бяла Слатина
Стела Радукова от Народно читалище „Съединение-1923“ – с. Бърдарски геран, спечели специалната награда за автентична народна песен
04 Ноември 2012, Неделя


И „Есенна палитра“ за любителите на народна музика и традиционната българска кухня



Автор: Веселина Николова

В истински празник на града се превърна и тази година детският фестивал за народна и естрадна песен „Златно петле“ в Бяла Слатина. В съботния ден на 27 октомври местното читалище „Развитие – 1892“ се изпълни с гласовити таланти до 14-годишна възраст и техните семейства, както и с десетки почитатели на българския фолклор.

В надпяването се включиха 37 деца от цялата община, които този път трябваше много да се постараят, за да впечатлят журито. Съставът на оценяващата комисия всъщност бе и голямата изненада на тазгодишния формат – 12 вече поотраснали момичета и момчета, носители на приза „Златно петле“ от пилотното издание през 1999 г. до 2011 г.

През първата част на проявата – конкурсната програма за изпълнение на забавна и народна песен, освен индивидуалните изпълнения на талантливите деца, публиката чу два дуета и две триа.  Втората част – гала концертът на номинираните малки певци започна с изпълнение на самото жури.
Голямата награда на фестивала - велосипед, получи деветгодишната Джесика Борисова от село Търнак, която възхити и журито, и публиката с гласа си и изпълнението на народната песен „Малка мома вода налива”.

Нейна подгласничка стана Дияна Димитрова от същото село, която накара залата да притихне, когато запя „Севделино, Детелино”. В раздела „Забавна песен” бе отличена Лилия Веселинова за изпълнението на песента „За тебе бях” на Лили Иванова.
Тригодишната Пресияна Николова получи приз за най-малък участник. Тя зарадва публиката и журито със смелото си и уверено интерпретиране на „Високи сини планини”. В гала концерта всички пяха заедно с нея.

Награда за изпълнение на автентичен фоклор журито присъди на Стела Руменова Радукова от с. Бърдарски геран, която поднесе на белослатинска сцена „Китка от банатски песни”.  
Още няколко събития белязаха културния живот на Бяла Слатина през есенните месеци. Всичките до едно посветени на 120-годишнината от създаването на „Развитие“. 
В края на септември огромен интерес предизвика и шестото издание на фестивала за изпълнение на шлагерна песен „Цепелина”, което събра на една сцена девет състава и десет индивидуални изпълнители от осем селища в Северозападна България. Почитателите на незабравимите стари градски песни имаха възможността да се насладят на майсторството и таланта на певците, които успяха по неповторим начин да пресъздадат романтиката от своето време.

В рамките на програмата за честването на годишнината на читалището се проведе и  конкурсна изложба на кулинарни вкусотии, наречена „Есенна палитра“. Тя успя да покаже цялото многообразие от ястия, характерни за тази част от годината.
Акцентът, съвсем естествено, бе поставен върху традиционните храни на хората от белослатинския край. Сладкиши, салати и ордьоври, сандвичи, вкусни основни блюда, сред които и чушките, пълнени с боб, лютики, туршии и мезета, бухнали, празнично оформени пити, лучници и баници, пържоли и наденици – изборът на гозби бе безкраен.

Домашно приготвените продукти бяха красиво аранжирани, пак в стила на традициите, характерни за празниците в края на есента. Накрая, освен че зарадваха окото, присъстващите успяха и да опитат от вкусотиите в конкурса.  И тъй като изборът на журито, кой да е победител, бе труден, накрая всичките (повече от 20) участници получиха грамоти и предметни награди.


Малко история
В края на XIX в. Гроздьо Петков, окръжен съветник и кмет на Бяла Слатина, построява със средства на общината читалищна сграда със салон и помещения за читалня и библиотека. Модерната за времето си сграда функционира от 1892 г. Два пъти променян и разширяван, днес читалищният комплекс е разположен върху площ от 6 530 дка. В него работят 21 щатни служители. Самодейците от различните жанрове са над 200 изпълнители, а действителните членове на читалището са 750. НЧ „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина е носител на орден „Кирил и Методий“ I степен, връчен му през 1961 г., и на Втора награда от Националния преглед „Читалищата – центрове за висококачествена културна дейност“ през 1998 г.



Една от масите на „Есенната палитра“ И една традиционна българска трапеза С плодове и зеленчуци от природата

В категории: Традиции , Горещи новини

4
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
4
Bopic mapkov. Emijov
28.06.2018 18:35:51
0
0
Cizkko koeto nrozetox. I viqex mi xapecs qano ce taka. Qae. Baja cjatina
3
Bopic mapkov. Emijov
28.06.2018 18:35:20
0
0
Cizkko koeto nrozetox. I viqex mi xapecs qano ce taka. Qae. Baja cjatina
2
Bopic mapkov. Emijov
28.06.2018 18:34:53
0
0
Cizkko koeto nrozetox. I viqex mi xapecs qano ce taka. Qae. Baja cjatina
1
Bopic mapkov. Emijov
28.06.2018 18:34:47
0
0
Cizkko koeto nrozetox. I viqex mi xapecs qano ce taka. Qae. Baja cjatina
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки