Герберски кмет ще прави лифт до Альоша
Багери разчистват терена под едновремешния ресторант „Голям Бунарджик” на тепето, където ще се строи луксозна резиденция
06 Ноември 2012, Вторник
Предлаганата от пловдивския градоначалник въжена линия ще минава по защитено от закона тепе
Автор: Камен Христов
Кметът на Пловдив Иван Тотев внезапно претопли идеята на едновремешното Политбюро на БКП за опъването на въжен лифт до паметника на Альоша. Герберският градоначалник иска линията да свързва Летния театър и върха на хълма с монумента под претекст, че така в града ще бъдат привлечени повече туристи.
Това незабавно предизвика реакцията на природозащитници и общественици, които заподозряха, че се готви разчистването на пътя на близък до ГЕРБ частник да налива бетон и да печели от съоръженията по тепето. Хълмът на освободителите, наричан още и Бунарджика, като всички тепета, има статут на защитена природна територия, върху която строителството е ограничено.
Тотев обаче си е наумил откритият лифт да стане факт. Идеята вече е обсъдена в неговия екип. „Ако съоръжението бъде построено, Бунарджикът ще стане посещавана атракция като хълма Короковадо в Рио, а Альоша ще се радва на посетители, подобно на бразилската статуя на Исус Христос. Търси се инвеститор, който да изгради съоръжението”, обясни замисъла си градоначалникът.
Заместникът му Димитър Кацарски, който преди да влезе в градското управление бе шеф на РДНСК в Пловдив, смята, че идеята е съвсем реалистична и осъществима. И гузно побърза да се застрахова, че изграждането на лифт по никакъв начин няма да наруши екологичното равновесие на хълма. Хората на Тотев вече умували как да заинтригуват големите инвеститори. Един от вариантите бил изграждането на лифта да се даде на концесия.
Този, който се хване с амбициозния проект, щял да бъде стимулиран като му се даде право да печели от възстановяването на старата сладкарница на върха на тепето. Кацарски пък се похвали, че към одобрение върви един друг инвестиционен проект – за превръщането на стария ресторант „Голям Бунарджик”, който се намира на същото пловдивско възвишение, в резиденция. Не е ясно кой е богаташът, предложил да преустрои в луксозна хасиенда запуснатата от началото на прехода култова кръчма. От 90-те години насам някогашното заведение е превърнато в свърталище на наркомани и скитници.
То бе приватизирано, но впоследствие преустройството му бе спряно като незаконно. Сега имотът е с нов собственик, чието име управляващите в Пловдив пазят в дълбока тайна. Градската клюка мълви, че обектът е взет от собствениците на Винпром „Пещера”. Малко след като Тотев лансира идеята си за лифт до Альоша, един от близките до всяка власт в града културтрегер Жорж Трак я разви в още по-глобални мащаби. Като например Пловдив да привлича туристи от цял свят с въжена линия, свързваща тепетата и Братската могила.
Собственикът на културния център в Археологическия подлез е изчислил, че проектът ще струва около 10 млн. евро и ще се изплати за 10 години. Според този план, въжената линия трябва да свързва Небет тепе, Сахат тепе, Бунарджика и Братската могила, като така туристите щели да могат да се наслаждават отвисоко на красотите на града. След това пък ще имали възможност да се върнат обратно до Стария град с дървена лодка по река Марица. Според Жорж Трак, подобни атракции съществуват в почти всички големи градове, построени между хълмове. Пловдивски летописци припомниха, че идеята за въжена линия в Пловдив датира още от 50-те години.
Била обсъдена за пръв път през 1957 г. на заседание на тогавашното Политбюро на БКП. Тогава се пръкнало и предложението Панагюрското златно съкровище да се продаде на американците срещу 25 милиона долара, с които да се построи въжената линия до паметника на Альоша.
Същата година десетметровият монумент, построен 3 г. преди това, бил открит официално.
Първите ни партийци умували дълго, но не приели сделката с янките. За сметка на това пък мнозина от тях се сбирали в пловдивския Археологически музей, където тогава се съхранявало съкровището, за да сръбнат винце от оригиналните съдове. Сегашното хрумване на Тотев притесни много пловдивчани, които искат тепетата да запазят сегашния си непокътнат вид. Форумите в интернет пламнаха от гневни коментари: „Спасете хълмовете от рушене и изливане на бетон!
Престъпна е дейността на местната власт спрямо забележителностите на Пловдив. Достатъчно скали разбиха след 1989 година!”, реагира побеснял гражданин. А някой си Веселин В. иронично коментира: „Там, където има лифт, трябва да има ски писта. След миналата супер зима, току виж Пловдив станал новата ски зона на България. А и централата на Планинската спасителна служба е близо, така че всичко е наред със зимния туризъм. Напред, другари, смело да разрушите и малкото останали красиви места на Пловдив!”.
В категории:
Общини
,
Горещи новини