Английският камерен оркестър, дирижиран от българина Йордан Камджалов, на сцената при откриването на фестивала
13 Ноември 2012, Вторник
Британската столица за втори път е домакин на фестивал, представящ родни наши музиканти, художници и творци от всякакви жанрове
Автор: Георги Ваташки
За втори път тази година Лондон е домакин на Фестивала на българската култура Bulgaria Come, който между 1 и 30 ноември предлага програма с 20 разнообразни събития, организирани съвместно с нашето посолство и Българския културен институт в британската столица.
Проявата включва 11 симфонични и камерни концерта, участие на 4 певчески хора, 4 джаз и фолклорни концерта, 2 изложби, 3 кинопрожекции и 3 театрални представления.„Амбицията ни е да надградим успеха, който първото издание постигна през 2010 година!“, единодушни са патронът на фестивала Соня-Рут Увалиева и цигуларят Иво Станков, инициатор и организатор на културния форум.
Първата проява преди две години пожъна голям успех в Албиона. Тогава се състояха пет концерта, за които билетите се разпродадоха напълно, а представленията и проявите от програмата бяха гледани от над 3000 зрители, като бяха отразени от много британски медии, сред които „Гардиън", „Телеграф", както и „BBC Мюзик мегъзин“.
Тази година музикaлните събития ще се проведат в едни от най-известните зали в Централен Лондон. На джаз концертите ще партнират Лондонският джаз оркестър и Радио 3 на BBC. Програмата включва гостуване на Варненската филхармония и Биг бенда на БНР. като солисти ще бъдат известните имена от световната класическа сцена като пианистът Борис Блох и „Чилингирян квартет“.
Предвидени са и 10 премиери със специален акцент върху българските композитори. Британската публика ще има възможността да се срещне отблизо с творчеството на едни от най-утвърдените ни класици като Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Васил Казанджиев и Марин Големинов. Техни произведения ще бъдат изпълнени във Великобритания за първи път от 30 лета насам.
Предстои и лондонска премиера на произведението "Морени", написано от Добринка Табакова специално за бившия посланик на Великобритания в България Джереми Хил. По повод на предстоящия фестивал вестник "Дейли телеграф" препоръчва на своите читатели да посетят концерта на Лондонския български хор, който вече има завидна слава сред британската публика. „Причината за популярността им е техният талант, както и самата им музика, която на моменти е класическа, а в други прави поклон към българската фолк музика“, пише лондонската медия.
Ръководител на хора е българската певица Десислава Стефанова, някогашен член на ансамбъл „Филип Кутев“. Жителите на Острова ще могат да гледат и българско кино. Това са документалният филм „Господин Гладстон и българите“, спечелилият престижната награда "Златна роза" за 2011 г. филм "Номер едно", както и лентата „Операция „Шменти капели".
В сградата на посолството на България българската танцова група "Танец" ще преподава стъпки от традиционните български танци, които са със "сложна за проследяване хореография", но пък много забавни, ако българският фоклор ви допада“, пише още "Телеграф".
Мелпомена ще бъде отсрамена от театрите „София“ и „199“" които ще представят спектаклите „Гъдулката гори“ и „Когато рокът беше млад“.
В рамките на феста ще прозвучат и църковнославянските песнопения на хор „Свети Седмочисленици", джаз изпълнения на Александра Жекова и бенд, а в гала вечер на българската музика, поезия, кухня и вино ще вземат участие Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели, както и ансамблите „Танец" и „Перуника".
Менюто от българската кухня, която ще съпътства дните на фестивала, комбинира съвременни кулинарни тенденции с традиционни наши рецепти и е подготвено за случая от Георги Янев – главен готвач в един от най-нашумелите напоследък ресторанти в английската столица.
Тази година специална покана за концертите в рамките на фестивала е отправена към децата от българските училища в Лондон и техните родители, на които ще бъдат раздавани безплатни билети.
Очаква се общо броят на посетителите на всички мероприятия от форума да надхвърли 10 хиляди души. В най-скоро време организаторите се канят да проведат рекламна кампания за събитието в лондонското метро, с което организаторите се надяват информацията за фестивала да достигне до над един милион лондончани.