Преди време баща ми изкара пневмония без да разбере. От това получи усложнения и някакво неизлечимо заболяване,
подобно на задух, най-вероятно от недоизлекуване. Може ли да му се помогне с природни средства?
Мария Данева, Сунгурларе
Пневмонията е болестен процес в белия дроб, бронхиолите и алвеолите. Причинява се от бактерии (пневмококи, стрептококи, стафилококи) и вируси. Протича с висока температура, бодежи в гърдите при дишане, кашлица с отделяне на секрети, отпадналост.
Заболяването засяга хора с отслабнал имунитет. Възпалената част на дроба е лишена, по-точно изключена от газовата обмяна, а микроорганизмите бързо навлизат в кръвоносните съдове. По този начин те застрашават и други от системите в организма.
Според причинителите, пневмониите се делят на инфекциозни и неинфекциозни.
Те са особено опасни за болните със сърдечносъдови заболявания, изтощена имунна система и за малките деца.
При тежки форми на болестта се налага хоспитализация и включване на антибиотични средства плюс муколитици и витаминни препарати. Но дори при развитието на възпалителната реакция е възможно прилагането и на природни средства.
Рецепта 1: През целия ден се пие овесено мляко – овес или овесени ядки се варят, докато водата побелее. Отварата се оставя да кисне 20 мин. и се прецежда. Пие се топла, подсладена с мед и лимон на вкус. Медът за подслаждане се вари на водна баня около 10-25 мин., за да не дразни лигавицата.
Рецепта 2 (Първолета Цекова, с. Мърчево): Взема се заешка или агнешка кожа и се напръсква с ракия. Слага се на гърба, за да го загрее. Процедурата се повтаря до пълното излекуване. Забележка: Преди кожата да се наложи, гърбът се намазва с олио, за да не изгори от ракията.
Рецепта 3 (Първолета Цекова, с. Мърчево): Смесват се 150 г стръкове камшик, по 50 г листа от подбел и стръкове жълт кантарион, по 40 г листа от живовлек, цвят от невен и цвят от лопен и 30 г корени от дилянка. 2 супени лъжици от сместа се слагат в 500 мл вряла вода. Течността се прецежда и се пие 3 пъти дневно 30 мин. преди хранене по 1 чаена чаша.
Рецепта 4 (Румен Панчев, София): Кипва се чаша прясно нестилизирано мляко с 1 шепа сушени бели смокини. Течността се пие гореща два пъти дневно по 1 чаша. Прилага се в продължение на 2-3 седмици.
Рецепта 5 (Мария Даскалова, с. Дондуково): Смесват се добре 100 г борови връхчета, по 50 г стръкове от росянка и ленено семе, по 30 г цветове от невен, листа от живовлек, листа от мента, исландски лишей, корени аглика, 40 г плодове от драка и 45 г семена от анасон. 2 супени лъжици от тази смес се залива с 500 мл вряща вода. Запарката се оставя да кисне 2 часа, след което се прецежда. Пие се 4 пъти дневно преди хранене, като се подслажда с мед.
Рецепта 6 (Мария Даскалова, с. Дондуково): 500 г просо се сваряват на каша. Към нея се прибавят 2 супени лъжици захар. Цялото количество се изяжда за 1 ден.
Рецепта 7 (Румен Панчев, София): 5 зрънца карамфил (подправка), 4 скилидки чесън и 1 супена лъжица захар се заливат с 1, 5 чаени чаши вода, същото количество червено вино и 1 супена лъжица качествена водка. Вари се в похлупен съд на слаб огън, докато течността остане наполовина, след което се прецежда. Болният трябва да изпие отварата топла, да легне в леглото с грейка и да се завие добре.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти