Право на строеж без да се притежава земята


Право на строеж без да се притежава земята
След премахването на рушащи се сгради, ако собственикът не притежава земята под сградата, няма да има право на нов строеж
28 Декември 2012, Петък


Имаме къща, в която никой не живее от 15 г. Първият етаж беше магазин, вторият – жилищен, но от общината идваха


 два пъти комисии и казаха, че сградата е опасна. Сега имаме заповед за събаряне от кмета. Но къщата има и друг съсобственик, който не ни е роднина. Той притежава 1/2 идеална част от магазина – без земя и без право на строеж, и  даде общината под съд, но и от съда в Благоевград, където се гледа делото, дойде решение сградата да се събори.

Ще има ли право на строеж нашият съсобственик, в случай че на мястото на къщата, след като я бутнем, решим да вдигнем нова сграда? Може ли той да ни съди за обезщетение за неговия дял, след като общината ни задължава да предприемем тези действия, а не по собствено желание разрушаваме имота си?


Любка Николова, Петрич         


Правото на строеж е вещно право, познато е още под термина „суперфиция” и се изразява в следното:
Собственикът на земята учредява право на строеж на едно лице, което ще построи сградата и ще стане собственик на постройката. Учредяването става задължително във формата на нотариален акт, като това е форма за действителност на сделката.

От изложеното във въпроса става ясно, че заедно с друго лице сте съсобственици на първия етаж от къща. Никъде обаче не се споменава да сте съсобственици заедно с него и на земята под сградата. Следователно съсобственикът, за когото говорите, няма право на строеж, освен ако вие не сте му учредили такова в предвидената от закона нотариална форма.

Възможно е съсобственикът ви да заведе дело за обезщетение срещу вас, но искът му в този случай ще бъде напълно неоснователен. Къщата, първият етаж от която е съсобствен, е определена за премахване като опасна сграда, заповедта за това е оспорвана, потвърдена е от съда и е влязла в сила. Ето защо няма каквото и да е основание съсобственикът ви да  претендира от вас каквото и да е обезщетение за това, че ще спазите закона и ще премахнете доброволно рушащата се сграда.  

Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат



В категории: Горещи новини , Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки