Там вече функционират българско училище, театър и дори балетна школа
Автор: Георги Ваташки
Една от най-младите български общности зад граница е тази в град Линц в Горна Австрия. В края на 2012 г. тя вече наброява близо две хиляди наши сънародници. В социален аспект общността е многолика и в нея преобладават млади семейства с висока степен на образование.
Нашенците, живеещи в красивия крайдунавски град, създават първата си културна организация през 2003 г. Това е българо-австрийското дружество „Дунав“ с ръководител Тотка Удуд – прочута актриса в областния театър. Примерът се оказва заразителен и през 2004 г. се основава още една културна организация, носеща името „София“, чийто председател Марио Серяков е музикант в прочутия в цяла Австрия оркестър „Антон Брукнер“.
През 2005 г. културните средища на нашите сънародници се обогатяват с основания от семейство Ясен и Росица Стоянови театър „Маестро“. Към него се създава смесена фолклорна група и детски танцов състав, а в началото на миналата година е сложено началото и на българско балетно училище. На сцената на „Маестро“ чести гости са театрални състави от Родината. През 2006 г. в Линц по инициатива на доцент Димитър Дунков се появява и българо-австрийският клуб „Орфей“. Членовете му са от различни професии и възраст, но ги обединява интереса им към литературата, музиката и изкуството.
Централно място в програмата на клуба заемат историята, културата на Източна и Югоизточна Европа. Организират се литературни четения, филмови вечери, посещения на изложби и други културни събития с българска и/или източноевропейска тематика. От основаването си насам „Орфей“ ежегодно организира за своите членове учебни екскурзии из България и съседните страни от Балканския полуостров. В съответствие с името на клуба неотменна част в програмата му са туристичските преходи и посещения на природни и исторически забележителности в Родопите – в античността назовавани поетично „Орфееви гори“.
Напълно естествено възниква и необходимостта от образование на родния език на българчетата от Линц. През 2003 г. започва да функционира смесена паралелка от 20 деца. Идеята за образуването й е на дружествата „София“ и „Дунав“. Първите преподаватели в нея са учителите, пристигнали само месец преди това от България – Анета Матева и Дарина Тонкова. През 2007 г. най-сетне отваря врати самостоятелно българско школо към клуб „Орфей“. В часовете по български език, история и фолклор децата изучават не само майчиния си език, но и повече за българската литература, култура и история.
В програмата на учениците са заложени и допълнителни занимания като празнуване на Коледа и Деня на славянската писменост и култура. Традиционно се провежда конкурс за най-добра мартеница и Великденска работилница. Taкa децата имат възможност да се запознаят с богатството, красотата и уникалността на българските традиции.
Към училището е създадена и група за народни песни „Кокиче“ с ръководител Петър Богданов. Тя често радва с изпълненията си и българските общности във Виена и Грац.