Тодорка Димова от Мадара споделя с читателите на „Десант“ лично изпитани рецепти
Почти на всеки човек се е случвало да има проблем поне веднъж в живота си с някакво гнойно възпаление на кожата, било то повърхностно или по-дълбоко. Обикновено след появата му се наблюдават отоци и общо неразположение.
Подобни проблеми могат да бъдат предизвикани от различни фактори - дори и след съвсем незначително убождане по кожата има опасност мястото да загнои. Причина може да станат и порязвания, ухапвания от животни и насекоми, неправилно изрязана кожица около нокътя и т. н. Възпалението се предизвиква пък от бактерии - стафилококи, стрептококи, а често и от едните, и от другите заедно.
Начините за борба с последствията, причинени от тези гноеродни бактерии (циреи, язви по кожата и др.), в традиционната медицина са всеизвестни – отстраняването на умъртвената тъкан е доста болезнено, а след това на пострадалия му се предписва и антибиотик. Процедурата не винаги се оказва успешна и в немалко случаи се налага повтарянето, и дори потретването й.
Тесто или домат срещу циреите
Преди няколко седмици Тодорка Димова от Мадара ни разказа как някога е излекувала дъщеричката си от системно изпускане по време на сън. Тези дни 75-годишната жена се свърза отново с нас, за да ни разкрие още няколко изпитани от нея и нейни близки рецепти с лековити растения. Две от тях са свързани точно с борбата срещу циреите, с които преди години и децата, и съпругът й са имали проблеми.
„Появяваха се дори и без причина, на различни места по телата им. Борбата с тях продължи с години, докато един ден не приложих една природна рецепта, която се оказва много ефикасна“, разказва възрастната жена.
Взима се белтъкът от кокоше яйце. Смесва се с малко брашно и се прави на тесто. То се слага на проблемното място като компрес за 3-4 часа. Процедурата се прави няколко дни.
Разрязан домат, поръсен със салицил, наложете за няколко часа, също помага.
Сладък сок за киселини
Леля Тодорка ни разкри и други рецепти, които е изпробвала върху себе си. Преди 2-3 години я измъчвали киселини. Дълго време се опитвала да се справи с тях, но безуспешно. Накрая успяла да ги пребори с помощта на балучка (така казват в някои краища на страната на по-едрия арпаджик).
Взима се една глава от зеленчука и се настъргва. Изцежда се сокът, който трябва да е около 1 кафяна лъжичка. Слага се и малко захар и се пие 20 мин. преди хранене. Приема се в продължение на 20 поредни дни.
За разстроен стомах пък жената препоръчва чай от цикория. Той се пие няколко пъти през деня. За същия проблем може да се използва и отвара от равни части кафе и нишесте, към които се прибавя малко сол. Пие се 1-2 пъти на ден.