Всяка година форумът се посвещава на велики българи, дали живота си за освобождението на България
Автор: Мирослав Водев
Много са българските фестивали за музикално и художествено творчество. Но има един, който се откроява от всички останали. Нарича се „Родолюбие“ и дава поле за изява на млади изпълнители от цялата страна, тачещи патриотичните песни. Домакин на родолюбивия форум е Панагюрище, а фестивалните дни са 20 и 21 април.
Датите не са избрани произволно, по традиция събитието се свързва с годишнините от Априлското въстание, а всяко издание е посветено на различни наши революционери, дали живота си за освобождението на България. Не е случаен и изборът на града за изявата. Панагюрище е един от най-ярките символи на жаждата и борбата за свобода, в този град пламъкът на християнската вяра и изконните български ценности са непреходни и доказани във времето.
Град Панагюрище лежи в сърцето на Средна гора. Той е и административен център на общината, съставена от още 9 селища. На 8 км от него се намира историческата местност Оборище, където на 14 април 1876 г. се провежда първото българско народно събрание.
В началото на 19 век градът достига значителен икономически и духовен разцвет. В него се развиват редица занаяти, свързани със скотовъдството: джелебството (търговия с добитък), абаджийството (производство на аба), мутафчийството (изработване на изделия от животинска козина), табачество (обработване на кожа), обущарство и златарство, с което по-късно селището става известно със своята Панагюрската златна школа. Занаятчиите са били над 2500 майстори, калфи и чираци.
Всичко това спомага тук да се роди и да бъде приета изключително пламенно идеята за освобождение от тиранията на турците. През 1870 г. Васил Левски създава революционен комитет в къщата на Иван Духовников (писали сме в „Десант“ за него и по други поводи). Селището става и център на 4-ти революционен окръг на Априлското въстание.
Панагюрци се включват активно в борбата срещу османското иго. След потушаването на въстанието градът е изпепелен, за да се възроди отново и да продължи да утвърждава и предава на бъдещото поколение своя силен дух и българските традиции.
Днес повече от всякога младите хора имат нужда от вдъхновяващата сила на възрожденската песен. Да се научат да ценят родното, да помнят и пазят завета на дедите си. Инициатор на идеята за създаването на този патриотичен форум е бившата учителка по български език и литература Донка Кацарева.
Панагюрци прегръщат с невероятен ентусиазъм предложението за фестивала и през 2004 г. създават организационен комитет за реализирането на това начинание, което има конкурсен характер. Тази година изданието се провежда за девети пореден път.
Целта му е да разпали родолюбивите чувства и да издигне националното самочувствие и самосъзнание на българите. Друга голяма цел на организаторите, освен популяризирането на българската патриотична песен, е и откриването на неповторими гласове на млади изпълнители.
Мотото на фестивала е от стихотворението на Иван Вазов "Татковина" - „Всичко българско и родно любя, тача и милея“, а за емблематична песен е избрана „Къде си вярна ти, любов народна“.
Химнът на „Родолюбие“ обаче си остава "Българийо, обичам те". Тя е напълно авторска и е написана през 2006 г. от Донка Кацарева, а музиката е на известния музикант и композитор Хайгашод Агасян. Тази песен вече е включена и в учебниците по музика за шести клас.
В конкурса участват деца и младежи от 7-до 19-годишна възраст. Участниците с любов пеят за родината, защото ценят корените си и родното – още едно доказателство, че каузата България не е изгубена и че националното възрожденско богатство ще бъде съхранено и в бъдеще.
Атмосферата винаги е много тържествена. Българският химн изправя цялата зала на крака. Трепти душата на всеки гост, защото участниците са облечени в четнически униформи и като потомци на "априлци" развяват знамето, ушито от Райна Княгиня, и българския трибагреник. В края, както при всяко друго състезание, се раздават дипломи и медали за участниците. Но най-важното не са наградите, а обичта, която показват всички желаещи да пеят български патриотични песни. Защото живо е чувството за национална принадлежност, а който не познава и не тачи своята музика и история, е обречен на забрава.
По традиция всяка година изданието посвещава своите песни на юбилейни годишнини на известни и незабравими български патриоти и родолюбци. Миналата година бе отбелязана светлата дата от рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, пяха се песни в чест и на Павел Бобеков.
Тази година фестивалът ще почете 165 г. от рождението на неповторимия Христо Ботев, както и 160 г. от рождението Георги Бенковски.
По време на изданието, община Панагюрище организира различни мероприятия и посещения на културно-исторически забележителности в града, с които се цели да се направи престоят на участниците в конкурса интересен и незабравим.
Духов оркестър и мажоретен състав предвождат шествието на състезателите, което приключва до Вечния огън на мемориалния комплекс „Априлци“ в центъра на града.
Там всички свеждат глави за поклон пред загиналите за свободата на майка България.
През всичките години от създаването си фестивалът има безспорен успех и напълно заслужен авторитет за едно от най-добрите издания за патриотична песен в България. Той печели все повече последователи, съмишленици и приятели, които събира в Панагюрище през април.