Трагичните събития от 1912-1913 г. е описал в новата си книга писателят Георги Петков. „Кървавата 1913 година”, в която се разказва за жестокостта на турците
след Междусъюзническата война, е посветена на 100-годишнината от разорението на тракийските българи.
Книгата проследява историята на ивайловградското село Гугутка (Арнауткьой) от преди век. Кървавите събития там са сравними с кланетата при Батак и днешно Маджарово, казаха присъствали по време на представянето на книгата.
По време на описаните събития в селото от общо 111 къщи са изгорени 102, 6-ма души са били отвлечени в Турция, имало е и много ранени. Сред тях е била и бабата на Георги Петков, който е потомък на тракийски бежанци.
Когато е подпалена семейната им къща, жената грабнала сина си на гърба. Тя обаче била застигната от турците. Един от войниците ударил с ятаган детето по главата и го умъртвил. Майката пък била отвлечена.
Изпълних бащината заръка и по спомени и документи написах тази история на моето село, която е най-голямото ми богатство, каза авторът. Председателят на Тракийското дружество Кирил Сарджев пожела творби като тази да не остават по рафтовете, а да бъдат четени от все по-млади хора, та жертвите да не бъдат забравяни от поколенията.
„Кървавата 1913 година” е деветата книга от двата тома на „Село Гугутка от цар Калоян до днес“. Георги Петков е родом от ивайловградското село Бялградец, но роднините му се преместили в съседното Гугутка.