Каба гайда, Дельо хайдутин и грънци запознаха американците с България на Международния фестивал на културите
Автор: Георги Ваташки
На 8 юни Музикалната формация „Млади български гласове“ взе участие в Международния фестивал на културите в Ню Джърси, където достойно представи страната ни. Проявата се организира за втора поредна година от Университета по изкуства и приложна наука в столицата на щата Трентън. Тя се проведе в една от най-големите зали на града – „Мийдуландс експоцентър“. Целта на събитието е всяка от 50-те националности, населяващи един от най-малките щати на САЩ, да покаже най-характерното от традициите на своята родина.
Децата от „Млади български гласове“ представиха България в две от категориите на фестивала: „Вокално изпълнение“ и „Българска култура“. Публиката остана очарована от техните изпълнения на български народни песни, като най-голям интерес предизвика „Излел е Дельо хайдутин“. Уникалният родопски напев, огласящ и космическото пространство, бе дълго аплодиран от гостите на фестивала.
Българчетата не пропуснаха да запознаят американците и със съвременните родни поп шлагери. Посетителите на българската секция имаха възможността да опитат и традиционни ястия от българската национална кухня, приготвени от семействата на нашенци, живеещи в Трентън.
Публиката се пренесе в границите на страната ни чрез богат снимков и видео материал, заснет от птичи поглед от Нина и Георги Тушеви, които бяха дошли специално за събитието от далечна Калифорния.
Особен интерес предизвика изложбата на традиционни предмети от българския бит и култура. Сред тях имаше кукли с национални носии, църковна утвар от наши храмове, битови възрожденски съдове и красиви бродирани покривки. Жителите на Ню Джърси останаха впечатлени най-вече от народните ни музикални инструменти като каба гайда и гъдулка.
Формацията “Млади български гласове” е основана през 2005 г. в Ню Йорк от джаз певците от дует „Мания“ Даниела и Иво Атанасови. Тя има за цел да създава и поддържа у българчетата, живеещи в „Голямата ябълка“, Кънектикът и Ню Джърси, интерес към родния език и култура чрез нетрадиционни форми на обучение, включващи музика и хорово пеене.
След трудното начало да водят занятията по родна реч са наети професионалните педагози Зора Бояджиева и Яна Калинкова от българската общност в мегаполиса. За музикалното образование на децата се грижат пък самите основатели на „Млади български гласове”, които с песен на уста преподават дори история и география.
Не са забравени и родните класици – учениците се запознават с Вазов и Ботев чрез специално създадени електронни стихосбирки.
Когато не са на урок, младите таланти имат изяви пред българските общности в Америка, като само за последната година са имали повече от десет излизания на сцена. Досега те са взели участие в 10 концерта, 2 фестивала и една драматизация. На тези прояви често се включват в съвместни изпълнения с други български състави от САЩ, като танцовия състав „Горана“ от Детройт, фолклорната група „Босилек“ от Индианаполис и „Българският женски хор“ от Чикаго.
Казвам се Яна Калинкова и заедно сьс Зора Бояджиева ,сьм координатор на организация с идеална цел.
Седалището на организацията се намира в Ню Йорк и с гордст мога да кажа, че има 10 годишна история.
Мисията й е да разпространява Бьлгарската култура зад граница, чрез нетрадиционни форми на обучение.
Една не лесна задача, за забьрзаното тук ежедневие.
В момента организацията носи името Млади Бьлгарски Гласове и до преди една година работеше предимно с деца от 3 до 16 години.
От началото на тази учебна година, кьм класовете на децата,прибавихме и класове за вьзрастни.
На най-голяма полулярност се радват уроците по Гайда,водени от Недялко Кетев, но
не им отстьпват и класовете по Солфеж и Пеене,Барабани , чиито преподаватели са обичаните от деца и вьзрастни, рьководители на Хора, Даниела И Иво Атанасови,
Клубовете по Калоферска дантела в рьцете на Величка Радулова,
и Народните Хора,чиито пьк стьпки можеш да научиш както от Вани Петрова, член на танцов сьстав 'Боляри',така и чрез много ефективния 'взаимоспомагателен' метод.
Ще се радваме много, ако ни подкрепите в нелеката ни задача.