Ако човек е буден в полунощ срещу 6 август, всичко, което си пожелае, ще му се сбъдне
Преображение Господне (6 август) е празникът, който отбелязва средата на 15-дневните пости в чест на Божията Майка преди Успение Богородично (Голяма Богородица – 15 август). Българите го наричат „Преображение“, „Приображение“, „Приближине“, а в някои части на Странджа и Родопите - „Свети Сотир“, „Сотировден“, „Стотировден“.
Народната традиция повелява до този ден да не се яде грозде, тъй като още „не е кръстено“. Рано сутринта жените отиват на църква като носят първите откъснати гроздове и варено жито. Свещеникът ги опява и прекадява заедно с други плодове – дини, круши, ябълки, които след това се раздават на съседи и роднини. Поверието гласи, че ако някой яде грозде преди Сотировден, ще страда от зъбобол.
Преображение се счита като граница между лятото и есента, свързан е с „преобразяването“ на слънцето и природата. Вярва се, че Господ „прибрязнувал“ - пускал слънчева бразда в небето и така давал знак, че е дошло време за есенна сеитба.
На този ден слънцето намалява силата си, денят също става по-малък, нощите – студени, водите на реките – охладняват. Прелетните птици се събират и отлитат към топлите страни, а гущерите и змиите се прибират в леговищата си.
Съществува поверие, че в полунощ срещу Преображение „се явявала и отваряла Божията врата“, „небето се отваряло и Господ се явявал в сияйна светлина“.
„Дърветата се кланят до земята“ и ако човек е буден в този миг, може да си пожелае всичко. Мечтата винаги се сбъдва.
В някои части на страната на Преображение се изпълняват лечебно-обредни ритуали. Рано преди изгрева се откъсва слънчогледова пита. В средата се пробива дупка, през която се прелива три пъти вода. От нея пият или се мият хора, които са урочасани.
На други места в нощта срещу празника човек, който прави магия за любов, трябва да обиколи гол три пъти стрък слънчоглед като изрича заклинанието: „Каквото се е преобърнала гората на Преображение, земята, небето, слънцето по слънчогледа, лятото на зима, така да се преобърне (тук се изрича името на човека, за когото е магията) към (а тук името на този, който прави магията) и както не може без слънце, така и той да не може без мене!“.
След което мълчешком и без да се обръща назад, се облича и отива вкъщи да си легне. Преди изгрев слънце той откъсва цвета на слънчоглед и през дупка в средата й прелива вода, загребана от реката със зелена паница, като повтаря същото заклинание. Тя се слага тайно в храната или във водата на човека, който се омагьосва.
В Южна България на Преображение пчеларите започват да се подготвят за отбелязването на техния патронен празник – Голяма Богородица. Сутрин отиват на пчелина и прекадяват кошерите. Вземат и няколко медни пити, които се освещават в църквата на Успение Богородично. Раздават се за здраве и берекет по пчелите.
На Преображение се разрешава да се яде риба.
Имен ден празнуват Сотир, Спас, както и всички, чието име е свързано с името на Исус Христос – Христина, Християна, Християн, Христо и т.н, както и всички имена, отразяващи славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.