Растението у нас се смята за бурен, но в него има 7 пъти повече витамин С, отколкото в лимоните и 5 пъти повече от полезните мастни киселини Омега-3,
отколкото в някои риби. Те спомагат за пречистване на кръвта и предпазват кръвоносните съдове от натрупване на плаки. Освен това пазят от склерозиране на съдовете и съответно от инфаркт.
Освен тези изключително полезни вещества, тученицата е богата и на витамините А и В, калций, калий, натрий, магнезий, фосфор, манган и желязо.
Полезна е за очите и за болните от диабет, тъй като намалява нивото на кръвната захар в организма.
Народната медицина я препоръчва при високо кръвно налягане, сърдечни проблеми, мигрена, артрит, болести на белия дроб, кашлица и изгаряния. Според последни изследвания, билката унищожава дори и раковите клетки.
За лечебни и кулинарни цели се използват листата и стъблата. Най-добре е да се консумира в прясно състояние. Може да се добавя в салати и към ястия с лапад или спанак. Полезни са и пресните сокове от тученица.
Част от антиоксидантните свойства на растението намаляват при топлинна обработка, но част от минералите, флавоноидите и каротина могат да се запазят при приготвянето му на пара.