„Любовта на 45-годишния мъж”


 „Любовта на 45-годишния мъж”
18 Ноември 2013, Понеделник


Кой има право да бъде обичан

Автор: Веселин Максимов

Не мислете, че нарочно четете за интернет свалячки и влюбване в последните издания на тази рубрика. Сякаш това наистина е мода в последно време и почти всички са се юрнали да пишат за любовта в интернет. Както през първата половина на 80- те години на миналия век беше модерно течението „любовта в Космоса”.

За разлика от всичко, което сте прочели досега, тук адресът е роден, български – „златният” Калин Терзийски издаде чисто новия си роман „Любовта на 45-годишния мъж”. Да, аналогията със сборника му „Любовта на 35-годишната жена” е очевидна, с тази разлика, че тук няма разкази, а отделни части от живота, обединени от общата фабула – артист на свободна практика, на горепосочената възраст, се влюбва в двадесет и няколко годишно момиче. По интернет, в социалната мрежа „Фейсбук”, пламенно и отчаяно, както го могат мъжете на такава възраст.

История на пръв поглед страшно банална, ако използвате интернет, сами сте ставали свидетели на стотици такива, които се случват ежедневно. Особеното тук е трудноподражаемият стил на Терзийски.
Разказ, умело балансиращ на ръба на истеричните страхове на 45-годишния главен герой (самият автор е на 43), фейсбук сесиите му с обекта на неговата любов и фиктивна „историческа” линия на неговия живот.

Не зная дали книгата е умишлено озаглавена така заради нарочната нейна насоченост към точно тази възрастова мъжка група, но разсъжденията в нея за силната особеност на влюбването на тези години са наистина в десятката. Както и тези, по принцип за любовта, отношението на лицемерното общество към нея, табутата, наложени от най-ранна детска възраст и... всичко, което има пряко отношение към живия, искрящ и неповторим живот.
За да прочетете тази книга, трябва да се въоръжите с доста голяма доза търпение. Предишната му „Войник” беше дори с доста по-тежък изказ, но кой-знае защо, в сравнение с тази би ви се сторила доста по-лесносмилаема. Макар и пак пълна с любимите образи от неговия живот и свят – влюбване, разлюбване, живот, смърт, приятелство, съмнения, страсти, християнство, безсмъртни души, съзерцание...

„Любовта на 45-годишния мъж” би могла да е два пъти по-малко по обем (лично мнение), без да ощети ни най-малко своите читатели и без Калин да изгуби и прашинка от славата и уважението, които несъмнено заслужава, дори и само заради упоритата идея да покаже на фaлшивите моралисти у нас (с каквито продължава да е бъкано, без значение, че живеем през 2013 година, а не през 1954 година например), че няма никакво значение на колко години е човек, защото „на любовта всички възрасти са покорни”.

И понеже в произведението той много държи да се знае за 45-те лета на героя Антон К., като че ли щеше да е по-прибрано и бързо за четене, ако интернет разговорите между него и въпросната млада хубавица Д. бяха съкратени повече.

Но кой знае, може би именно затова авторът е бил толкова разточителен в тези описания и в разсъжденията и почти постоянните повторения колко е красив обектът на неговите най-нежни 45-годишни чувства. 
Някои пасажи от книгата обаче са като перфектно наточени кинжали. Влизат веднага в сърцето. Особено ако сте читател на такава възраст.


Аналогията със сборника разкази не е случайна Калин Терзийски за любовта на 45-годишните

В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки