Достолепните цивилизационни придобивки невинаги са безопасни
20 Март 2014, Четвъртък
Дъщеря ми има алергия - уртикария. Лошото е, че заболяването идва от наличието на бактерията йерсиния в кръвта.
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Освен антибиотик в началото на лекуването, други лекарства не са й изписвани. Няма и препоръки за специална диета. Въпросът ми е, дали това заболяване няма да пречи при евентуална бременност?
Ваня Русева,
Силистра
Опазването на продуктите в хладилника се оказа, че невинаги гарантира нашата безопасност. Оттам са изолирани множество бактерии, които причиняват нерядко опасни заболявания.
В последно време придоби популярност, с отделни епидемични взривове у нас, заболяването йерсиниоза, предизвикано от бактерия Йерсиния ентероколитика. По същество тя е зооноза, т.е. разпространява се предимно по животните, но не се „колебае“ да разболява и хората.
Характерното за нея е, че се размножава при много ниски температури, затова заболявания при хората могат да настъпят от заразени храни, съхранявани в хладилник.
Доказано е, че те оцеляват в пресните зеленчуци (моркови, зеле, лук), заразяват и осолените такива (кисело зеел, кисели краставички, домати); не отказват гостоприемството и на млечните продукти (извара, сирене, масло), а и млякото и хляба.
При това там живеят от 3 до 20 дни, а при пресните зеленчуци до 2 месеца.
Йерсиния ентероколитика се открива за жалост навсякъде в почвата, прясната вода, храната, изпражненията). Те са основният разпространител на бактерията, в организма на дивите и домашните животни.
Заразяването с бактерията от страна на хората става чрез приемане на замърсени хранителни продукти, включително и вода. Самите продукти, ако са зеленчуци и кореноплодни растения, пък са заразяват от почвата и водата.
Заболяването, известно под обобщаващото название йерсиниоза, по същество представлява ентерит и ентероколит, т.е. възниквание на тънките и дебелите черва. Проявява се чрез силно разстройство (до 10 пъти на ден), което протича средно около 2 седмици с появата на слуз и кръв в изпражненията. Наблюдава се и повишена температура (рядко много висока), повръщане и увеличение на лимфните възли. Йерсиниозата обаче не рядко предизвиква редица усложения.
На първо място това е инфекциозният полиартрит (на всички стави), миокардит (възпаление и на сърдечния мускул) и по рядко възпаление на щитовидната жлеза, черния дроб и мозъчната кора.
Лечението се извършва само от лекари – специалисти с антибиотици от групата на тетрациклина или сулфонамиди. Според тежестта на заболяването се включват и аминоглюкозиди и флуорохинолони. Изключително важна е профилактиката на заболяването, която изисква правилно съхранение и обработка на храната и особено хигиенно съобразеното съхранение в хладилника.