Миналата есен получих силен пристъп на световъртеж, съчетан с гадене и размазване на зрението. Отидох на лекар, който ми каза, че това е проява на т. нар. Мениеров синдром
или Синдром на Мениер. Изписаха ми някакви таблетки, от които след време се почувствах по-добре и тези симптоми отшумяха. Но преди месец отново имах подобна криза. Има ли някаква възможност за лечение на това разстройство с помощта на билки и природни средства?
Светослава Апостолова,
Лом
Синдромът на Мениер засяга вестибуларния апарат и симптомите му се изразяват в световъртеж, намаляване на слуха, загуба на равновесие и др.
Може да засегне едното или двете уши. Пристъпите са периодични, като могат да продължат от десетина минути до няколко часа, а нарушенията в равновесието да отшумят едва след няколко дни.
Възможно е пристъпите да се повтарят по-често, особено при постоянен стрес, прекалено шумна среда, силни зрителни дразнения, нестабилно атмосферно налягане и т. н. Тяхната острота и продължителност в значителна степен зависят от общото здравословно състояние на организма и от начина на живот на страдащия.
Какви са симптомите на Мениеровия синдром:
внезапен пристъп и световъртеж, проявяващ се със силна загуба на равновесие;
лицето пребледнява;
на човек му притъмнява пред очите, залита и има усещането, че всеки момент ще падне на земята;
възможно е да се появи и силно главоболие;
наблюдава се потене – повече или по-малко;
влошава се слухът, появява се шум и бучене в ушите;
засилва се чувството за гадене и желанието за повръщане;
могат да се появят и други нарушения, свързани с вегетативната нервна система – смущения в преглъщането, в движенията на очите, чувствителността на лицето и пр.
На болния е нужно да се осигури покой в помещението – без силен шум и ярка светлина, но с достатъчно свеж въздух. Докато трае пристъпът, трябва да се забрави за телевизия, компютър, дори и за четене. Не трябва да се пуши и да се пие алкохол или съдържащи кофеин напитки – кафе, чай, кока-кола.
При силен световъртеж следва да се ограничат движенията на главата, а погледът да се задържа върху неподвижен предмет в далечината, но без да се напрягат очите.
При гадене се взима чай от мента или джоджен, а също и джинджифилов бонбон. При прекалена нервност – чай от маточина или от жълт кантарион.
Трябва да се избягват резките движения, внезапното ставане или сядане.
Рецепта 1 (Петко Власковски, с. Орешак, общ. Троян): Смесват се чрез разбъркване 1 г камфор, 20 мл валериана, 20 мл тинктура от глог, 20-30 мл вода, в която са престояли накиснати костилки от кайсии, и 25-30 ментови капки. Получената смес се пие три пъти на ден преди хранене, като се разтваря във вода или чай. Лечението продължава три месеца, след което се почива 20 дни и терапията се прилага отново в течение на още 2 месеца.
Рецепта 2 (Петко Власковски, с. Орешак, общ. Троян): Смесват се по 50 г листа от бреза, листа от живовляк, цариче, агримония (камшик), невен, листа от орех и листа от френско грозде. Всички билки се разбъркват добре и 1 с. л. от получената смес се поставя да ври 10 минути в 350-400 мл вода. След това се оставя да кисне два часа. От този разтвор се пие 2 часа преди хранене.
Употребява се както при рецепта 1 – в продължение на три месеца, след което се почива 20 дни и лечението се прилага отново в течение на още 2 месеца.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти