При безпрецедентни мерки за сигурност, с блокирани за движение улици, с кордон и автомобили на жандармерията, автопатрули и полиция –
Автор: Гергана Костова
така в Кърджали бе гледано делото по реститутския иск на мюсюлманското вероизповедание за собствеността върху сградата на Историческия музей. В залата на Окръжния съд не бяха допуснати шестима софиянци, пристигнали с голям православен кръст и осветени икони. Сред тях бе и свещеникът Стоян Божурин.
Аргументът и на съдебната охрана, и на съдията-докладчик по делото Веселина Кашикова бе, че съдът е символ на държавността и няма нужда вътре да се внася църковна утвар.
Делото отново бе отложено, въпреки изненадващото искане на мюфтийския адвокат Красимир Руев то да бъде спряно заради друг подобен казус, който се гледа в Софийския апелативен съд.
На 14 май вещите лица ще трябва да представят комплексна съдебно-техническа архитектурна експертиза, след като са поискали удължаване на срока. Тогава вероятно Кашикова ще се произнесе по искането за спиране на производството.
Съдът в Разград го спря отново по искане на мюсюлманското изповедание, докато приключи с влязло в сила решение въпросното търговско дело в САС, което касае правоприемството на мюсюлманските общини. Още преди седмица председателят на Окръжния съд в Стара Загора обяви пред медиите, ще делото за Музея на религиите ще бъде спряно също в тази връзка.
Според прогнози на наблюдатели по делата за вакъфските имоти у нас, те ще бъдат спрени и причината е именно висящият спор между мюсюлманите на бившия главен мюфтия Недим Генджев и настоящия Мустафа Алиш Хаджи. Над 80 са заведените от Главното мюфтийство на Мустафа Хаджи реститутски искове и се водят в различните съдилища в страната. Делото в САС е образувано по жалба на представляващия сунити-ханефитското вероизповедание Али Байрактар (човек на Генджев) срещу решението на столичния магистрат Николай Марков от 4 юни 2013 г.
Според това решение Главното мюфтийство е обявено за правоприемник на мюсюлманските вероизповедни общини и съответно за наследник на имотите им, и на базата на това Главното мюфтийство заведе онези над 80 иска. Това обжалване слага тежка въпросителна над правото на „праволинейното“ мюфтийство да претендира за собственост, докато не приключи казусът „Генджев“.
Недим Генджев заведе съдебен иск малко преди заседанието на Пловдивския апелативен съд, когато там магистратите отложиха произнасянето си за Куршум джамия в Карлово. С него бившият главен мюфтия на мюсюлманите в България оспорва претенцията на мюфтийството, че то е наследник на бившите мюсюлмански имоти. На практика съдебният спор е за правоприемство между официалното мюсюлманско вероизповедание с представител мустафа Алиш Хаджи и Мюсюлманското ханефитско вероизповедание на Недим Генджев.
Юристи обясниха, че според закона производството по подобни дела се спира, когато в съответния или в други съдилища се разглеждат дела, изходът на които е от значение за правилното решаване на казуса /чл.229, ал.1, т.4 от ГПК/. По тази причина в края на март т.г Апелативният съд в Пловдив отложи делото за собствеността на мюсюлманите на Хаджи върху Куршум джамия в Карлово. Топката бе хвърлена в ръцете на магистратите от САС, където делото бе насрочено за 28 април, но няколко от съдиите си направиха самоотводи и то ще бъде гледано през юни.