Магистрати изумяват с противоположни постановления по абсолютно еднакви казуси
Автор: Христо Христов
Предстои Народното събрание да избере главен съдебен инспектор на ВСС. Постът е овакантен, след като мандатът на Ана Караиванова изтече. Изборът обаче се оказа трудно начинание. За да бъде избран главен съдебен инспектор, трябва да гласуват поне 160 депутати за всеки един от претендентите.
Една от кандидатурите е тази на председателя на Хасковския административен съд Теодора Точкова. Другата претендентка е съдия Вера Чочкова от София.
Точно името на Точкова повдига няколко въпроси в самата магистратска гилдия, като основният от тях е следният. Възможно ли е съдия, работил само на районно и окръжно ниво, да се справи с отговорния пост и не е ли това предпоставка за бъдещи нови скандали? Още повече, че крушката си има опашка.
Номинацията на Теодора Точкова е внесена в парламента от хасковските депутати на БСП. В Хасково и региона вече се говори, че народните избраници явно не са на ясно с продължаващ няколко години проблем, свързан с подопечния на Точкова Хасковски административен съд (ХАС).
Става дума за противоречивата практика при решаването на едни и същи казуси.
Сигналите по този повод са много.
Последният идва от районния съдия в Ивайловград Таня Киркова, която в годишния доклад на съдилището за 2013 г. заявява, че противоречивата практика спъва работата на нея и на колегите й. На същото мнение са и магистрати от районния съд в Хасково и Димитровград.
Те признават, че са озадачени, когато едни и същи казуси, решени от тях по идентичен начин, един път биват потвърждавани от ХАС като последна инстанция, а друг път са отменяни.
„Десант” разполага с документи, които потвърждават това.
На 8 декември 2012 г. две сервитьорки, обслужващи съседни маси в местно заведение, са глобени при полицейска проверка с по 2000 лв. Нарушението е идентично - сервиране на алкохол на непълнолетни. Санкционираните решават да обжалват актовете си пред Районен съд - Хасково като първа инстанция.
Защитниците им се опитват да докажат, че вината не е на сервитьорките, които са само изпълнителки, а на собственика на заведението. Двете дела попадат при двама районни магистрати, които вземат едно и също решение и постановяват, че глобите са законосъобразни и трябва да останат.
Двете момичета обаче обжалват и делата им пристигат в Административния съд. Точно там се случва нещо необяснимо. По първия случай съдиите Теодора Точкова, Петя Желева и Цветомира Димитрова отменят глобата. По другото дело Ива Байнова, Василка Желева и Кремена Костова потвърждават становището на Районен съд - Хасково.
Магистратите не обръщат внимание на факта, че двете решения на колегите им от по-долната инстанция са еднакво мотивирани. За служителките от кафенето това означава, че глобата на едната остава в сила и трябва да бъде платена, а на другата санкцията е отменена.
Тази противоречива практика на съдилището създава най-много затруднения на районните магистрати в окръга. Някои от тях признават за идентични административни казуси, решавани разнопосочно от административните съдии.
„Това пречи на правораздаването да бъде предсказуемо. Едни и същи решения по едни и същи дела понякога биват потвърдени от административните колеги, а понякога отменени. Как при тези условия да налагаме единна практика при произнасянето на идентични казуси“, каза пред нас районният съдия от Хасково Гроздан Грозев.
Същото мнение изрази и съдия Даниела Николова. При репортерската ни проверка се натъкнахме на още един любопитен факт около проведеното наскоро атестиране на районните съдии Даниела Николова и Антоанета Митрушева от Димитровград. На комисията направило впечатление, че и при двете най-много са отменените административни дела.
Окръжният съдия Стратимир Димитров, участвал в комисията, определи това като „странно”, тъй като и двете съдийки са считани за едни от най-добрите в окръга, а административните дела по принцип са по-леки от наказателните например.
Според неофициална информация, административните магистрати обяснявали противоречивите си понякога съдебни актове с вътрешната си убеденост. Председателят на Окръжен съд -Хасково Миглена Тянкова съобщи за проблема още преди няколко години.
Ситуацията в Хасково е известна и на съдии от Върховния административен съд. На два семинара съдия Лозан Панов от ВАС е заявявал, че районните магистрати имат право да се тревожат и е призовал към уеднаквяване на практиките и към „предсказуемост на правораздаването“.
Препоръките му обаче не дават резултат. „В Административен съд-Хасково не е постъпил нито един сигнал или друга информация, нито от граждани или организации, нито от административни органи, нито от съдилища, за наличието на противоречиво решавани от различни състави на съда идентични откъм фактическа обстановка касационни наказателни с административен характер дела“, казват от съда в разпространено до медиите нарочно прессъобщение.
Неофициално обаче в средите отдавна се коментира напрежението между районните съдилища, от една страна, и ХАС от друга. Адвокати, работили по противоречивите казуси, твърдят, че ситуацията трябва да бъде преодоляна, защото не е нито в полза на гражданите, нито пък на съдебната система.
Именно имиджа на съдебната система ще трябва да брани съдия Теодора Точкова, ако бъде избрана на високия пост. Юристи не крият надеждите си разумът сред депутатите в Народното събрание да надделее и до високия пост във ВАС да стигне наистина качествен магистрат с доказани административни качества.