Общ туристически маршрут свързва Бачковския манастир с Източните Родопи


Общ туристически маршрут свързва Бачковския манастир с Източните Родопи
Бачковският манастир ще бъде включен в обща дестинация за поклоннически туризъм заедно с Източните Родопи
27 Май 2014, Вторник


Поклонници от цял свят идват да запалят свещичка в светата обител

Автор: Камен Колев

Нов маршрут за поклоннически туризъм ще свързва Бачковския манастир, който се намира на 20-ина километра от Асеновград, Перперикон край Кърджали и множество черкви и християнски светилища в Източните Родопи. Между светата обител, древното светилище и християнските храмове в Кърджалийско и Златоградско има много връзки, и обединени в една дестинация, те ще привличат повече туристи, смятат археолози.

Учените са открили и доказателство, което пряко свързва манастира с Перперикон. Преди три години при разкопките на древното светилище е открит оловен печат на Муселий Бакуриани от края на XI век.
От едната му страна е изобразена света Богородица, а от другата има надпис: "Богородице, помагай на свой раб проедър Муселий Бакуриани". Проучванията показват, че византийският сановник Бакурияни е първи братовчед на Григорий Бакурияни, основател на Бачковския манастир.

Доказателства за това се намират и в точния превод на Типика на Бачковския манастир, в който са описани много от имотите, които се подаряват на манастира при неговото създаване. Сред тях са и села в областта Ахридос в Източните Родопи.  Светата обител в Бачково е построена именно от фамилията Бакуриани - двама братя грузинци на византийска служба Григорий и Абазий. Това се случва през 1083 г. Григорий е велик доместик на западните войски на византийския император Алекси I Комнин.

Първоначално манастирът се развива като център на грузинското монашество, но в края на XI в. в него се оформя книжовна школа, наричана в летописите Петрицонска. Сред книжовниците преводачи е и известният ученик на Йоан Итал - грузинският философ-неоплатоник Йоан Петрици, живял около 1050-1130 г.
Благодарение на него се осъществяват връзките на средновековна Грузия с Византия, а в манастира се пази  икона, подарена в 1311 г. от грузинците Атанасий и Окропир.

През 1344 г. византийската императрица Анна Савойска отстъпва Станимашка област заедно с манастира на българския цар Иван-Александър. В замяна българският владетел й обещал помощ в борбата срещу Йоан Кантакузин. Царят покровителства книжовната и културната дейност в манастира и оставя богати дарения.
При неговото управление  са поръчани стенописите с внушителния портрет на самия Иван-Александър, на неговия патрон св. Йоан Богослов, на св. св. Константин и Елена, както и на по-старите ктитори-грузинци. Смята се, че в онази епоха църквата "Св. архангели", граденапреди XIII век, е била преустроена.

Археолозите са на мнение, че имотите на фамилията Бакуриани са били именно край Перперикон, а връзките с манастира са били интензивни чак до 14 век. Още едно доказателство за това е и друга разкрита обител край Кърджали – „Свети Йоан Претеча”. Още в края на IX и началото на X век манастирът се е превърнал в епископско, а по-късно и в митрополитско средище.

Доказателство за това са пък уникалните пет зидани гробници, намерени в района на храма. В една от тях са открити мощи на висш християнски духовник от края на XI и началото на XII век. В гроба е имало запазен епитрахил, тъкан от злато и пищно украсен, както и зашити църковни мощи в платнен кръст. Само на четири места в света са намирани подобни уникални находки, което подкрепя тезата, че през Средновековието Кърджали е бил голям християнски център.

Смятаме, че манастирът „Св. Йоан Предтеча” е бил метох или скит на Бачковската обител, смята археологът проф. Николай Овчаров. Негово предположение е, че там може да е погребан и самият патриарх Евтимий, който е творил в Бачковския манастир. В днешните кърджалийски земи той е бил заточен след падането на България под османско робство.
 Други находки също подкрепят хипотезата за гроба на патриарх Евтимий в Източните Родопи. Между Златоград и Кърджали се намира някогашното село Кирили, днес Бенковски. В началото на ХХ век върху култово място там започва строеж на джамия. При изкопните работи строителите се натъкнали на погребан човек „цал папаз”, с богослужебни дрехи.

За това свидетелства кърджалийски краевед през 1935-1936 г. Тепърва ще се проучва възможно ли е мощите на открития духовник да принадлежат на патриарх Евтимий.
„През Средновековието Бачковският манастир е играл важна духовна и административна роля в целия район на Родопите и е съвсем логично включването му в обща туристическа дестинация”, смята игуменът на манастира архимандрит Симон.

За да стане по-привлекателен за туристите, манастирът ще бъде подложен на цялостна реставрация и реконструкция. Светата обител кандидатства по проект за ремонт и реставрация на църквите, стенописите в тях и хотелската част, допълни игуменът. Общата сума е 40 милиона лева, а финансирането се очаква по програма „Регионално развитие и култура - 2015 г.”, уточни духовникът.
По думите му, за църкви и манастири по тази програма за България са предвидени 200 милиона лева.

Подготовката на документацията е поверена на консултантски фирми, които трябва да приключат работата по тях до края на месец юни. Преди това за изпълнението на проекта ще трябва да вземем разрешение и от Светия синод, каза архимандрит Симон. Най-спешната задача е подмяната на покрива на централната църква, обясни той. Стенописите трябва да бъдат почистени, нужно е да се реставрират и двете църкви "Св. Архангел Михаил" и "Св. Богородица", от поправка се нуждае и старото крило на манастира.

Новият туристически маршрут най-вероятно ще започва от Пловдив и ще включва Асеновград, известен като Малкия Йерусалим, Бачково, Кърджали и вероятно Златоград. Темата е била обсъждана с министрите на икономиката и на културата Драгомир Стойнев и Петър Стоянович.
И в момента интересът на туристи поклонници към Бачковския манастир е много голям, тук често идват групи от цял свят, за да запалват свещичка.


В Бачковския манастир са съхранени уникални стенописи „Съвсем логично е включването  на Бачковския манастир в обща туристическа дестинация”, смята игуменът архимандрит Симон Уникалният оловен печат на Муселий Бакуриани от края на XI век доказва връзката на Кърджалийския край с Бачковския манастир Перперикон също ще бъде част от новия туристически маршрут

В категории: Горещи новини , Пътеводител

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки