Само Варна ли ще събаря гета?


Само Варна ли ще събаря гета?
Щабът на БЧК и доброволците вършат доста работа в
04 Юли 2014, Петък


Квартал „Аспарухово” няма да може да се възстанови с години

Автор: Илияна Христова

От няколко дни варненци са свидетели на нещо невиждано. Общинското ръководство проверява дерета, чисти ги, търси незаконно строителство, събаря сгради. Паднаха постройки в квартали от различни краища на града - бедстващото „Аспарухово”, „Владислав Варненчик”, предстои в „Максуда” и „Кайсиева градина”. Действията са предизвикани от бедствието, което ги сполетя, но са малко след дъжд качулка.
Все пак  бързината на осъществяването показва, че когато е налице желание, няма пречка незаконното строителство да бъде посечено.

Засега са съборени около 50 ромски коптора, бараки, масивни къщи. Именно циганите населяват деретата, замърсяват ги, строят без разрешение, с което стават опасни както за себе си, така и за всички граждани. Нужно е обаче да се попита защо чак сега се пристъпя към тези действия?

Трябваше ли да се случи трагедия, за да се вземат  належащи мерки, за които отдавна настоява цяла България? Ще зададем и още един въпрос - само Варна ли ще атакува гетата? Незаконно и опасно за всички циганско поселение има в почти всички градове.
Същото е положението примерно в Хасково и Ямбол. Там кога ще се вземат мерки? Чакаме ново бедствие, за да се размърдаме?
Разчистването на гетото във „Владислав Варненчик” протече доста интересно. „Десант” писа преди месеци, че районният кмет Неделчо Михайлов е вдигнал мерника на копторите.

Още през зимата бяха установени 40 незаконни бараки, а сега наводнението даде повод на кмета да задвижи багерите. Ромите срещнаха разчистващите бригади и жандармерията както си знаят – с крясъци, заплахи, ревове пред журналистите. Заканиха се едва ли не да се бият. Но като видяха, че насреща им са непоколебими представители на властта, сами почнаха да изнасят дивани и да свалят дограма.

Действаха според свирката. Или пръчката. Думичката няма значение, важното е, че за нула време бе решен един щекотлив ромски въпрос в квартала. Хиляди българи се чудят как точно  ще бъдат решени циганските проблеми, плашат се от мургавото малцинство.
Във “Владислав Варненчик” се видя как – с твърда ръка. Дори няма нужда да е толкова твърда, просто трябва да има желание нещо да бъде свършено.
Михайлов събори десетина къщи. Предстои да видим съдбата на другите. Ще следим този процес. И за да не каже някой, че този текст е написан по етнически съображения, веднага добавяме – незаконни строежи има много в България.

Ще следим също каква ще е съдбата на баровските вили, вдигнати върху свлачища край морето и язовири, също рискуващи сигурността на всички ни. Във вторник се нацепи пътят между Кранево и Албена – повод и община Аксаково да се вземе в ръце.
В самото “Аспарухово” изминалата седмица бе очаквано тежка – продължава изчистването на кал, отводняване, извозване на отпадъци, пръскане срещу бактерии и вредители.

Доброволци все така помагат, а община Варна нае 100 души, които да се включат в разчистването. Плъзнаха слухове за зарази. От РЗИ успокоиха, че няма регистриран случай на хепатит А, салмонелоза или друго опасно заболяване в квартала.
Пораженията върху инфраструктурата не могат да бъдат изчислени засега. Ясно е само, че възстановяването на квартала ще продължи с години. Освен улици и частни домове, водната стихия засегна училища, детски градини, трафопостове.

Предстои и корекция на дерето,

наводнило улица “Моряшка”. Върху него  е разположен пазарът в “Аспархово”.
Скоро край квартала ще се появи фургонно селище, в което ще бъдат настанени хора, обитаващи съборени къщи или такива, които предстои да се премахнат.  Възможно е евакуацията да надвиши 1000 души, тъй като екипи на БАН изследват свлачищата и може да препоръчат извеждане на още хора.
Потвърдиха се предложенията, че причина  за трагедията е проливният дъжд, съчетан с незаконна сеч, затлачени дерета и незаконно строителство. Фактор са и лошите градоустройствени решения. Така например ромското дере край ул. “Горна студена” е било предвидено да е зелена зона в устройствения план от преди 35 години. Но още тогава в него се установяват катуни.


Смъртоносното ромско дере в

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки