Сега е моментът да попълним лехите с нови насаждения от различни култури
Автор: Дина Харизанова
Един от принципите на градинарството е когато оберем първата реколта, да приготвим втората. Така че в момента е актуален въпросът какво да засадим в периода юли-август след освобождаването на лехите от някои насаждения – лук, чесън, репички, картофи и т.н., за да извадим повече продукция от градината си.
На първо място, това са салатите, които е желателно да имаме на масата си през цялата година. Впрочем те са такива зеленчуци, които може да се садят през цялото лято на интервал от 10-15 дни.
Подходящи за целта са всякакви техни видове – листни, главести и други сортове и хибриди, които обикновено сме свикнали да виждаме в редовете през ранната пролет. Все пак трябва да се обръща внимание на тези, които са подходящи за летен посев, тъй като някои от салатите, засети в горещите месеци, бързо загрубяват и зацъфтяват.
Тези с червени листа са пригодени да бъдат отглеждани през цялото лято. Удачни за лятна сеитба са и салатите крес, които може да се отглеждат дори и на перваза на прозореца в домашни условия. Тези посеви са твърде пищни и доста вкусни. Подходяща за отглеждане в това време на годината е и руколата, която в последно време завоюва все по-голяма популярност. Най-добре е тя да бъде засаждана през август, тъй като е растение на по-късия ден.
Покрай салатите през втората половина на лятото може да се сади и зеле, но за целта трябва да се изберат късни сортове. Семената израстват бързо в този период, стига пръстта да се поддържа достатъчно влажна. Зелките в този случай ще бъдат готови за бране още през септември. Те обаче няма да са подходящи за продължително съхранение и няма да може да „доживеят” зимата, така че трябва да се консумират в свежо състояние. Специалистите препоръчват да се засаждат на мястото, освободено след изваждането на лука. Не трябва да се садят след репички.
Също така с летен посев може да се отгледат такива култури като грах и боб. Подходящите сортове са предназначени за зелен фасул, а не за получаване на зърна. Те ще се развиват добре след репички, лук и зелена салата.
Малцина знаят, че през втората половина на лятото, в частност в края на юли, може да се садят моркови и цвекло, така че да се получат нежни млади кореноплоди през септември-октомври. Те също не са предназначени за дълго съхранение, а по-скоро като лакомство.
Това време на годината е благоприятно и за засаждането на различни сортове ряпа – дайкон, обикновена черна ряпа и други видове от това растение. Единственото изискване към летния им посев е да се спазва сеитбообращението. Ряпата не трябва да се сади след репички и зеле, тъй като тези култури биват нападани от едни и същи вредители.
Добър предшественик на ряпата са краставиците, тъй като тя се нуждае от голям запас на хранителни вещества в почвата, а краставичните растения насищат пръстта с много органика.
Репите обичат да се развиват в рохка и лека почвена среда. Семената не бива да се заравят много дълбоко – първо, защото ще се забави тяхното поникване и второ – кореноплодите ще се формират надълбоко и ще бъде трудно да се извадят от земята.
Не бива да се забравя, че на освободените през лятото лехи, дори в края на август, може да се посадят също репички, които през есента да ви зарадват на трапезата. Те може да се засеят в междуредията с ягоди или на мястото на извадения стар лук.
А ако пък през август-септември хвърлите семе за копър, то той ще е доста по-сочен и пищен от насетия през пролетта.