Калцият играе незаменима роля за нормалното функциониране на човешкия организъм. 99% от запасите му в тялото ни се натрупват в костите и зъбите.
Останалият 1% процент се разпределя в черния дроб, стомаха, червата и мускулите.
Важността на този микроелемент е научно доказвана многократно.
Красноречив е фактът, че недостигът му в тялото ни може да доведе до намаляване на костните запаси, а това автоматично означава повишаване на риска от рахит при децата и от остеопороза при възрастните. Нежелани последствия има и при функционирането на мускулите, сред които е и сърцето.
Доброто усвояване на калция, приеман ежедневно, гарантира добра имунна система. Освен от остеопороза, редовният прием на достатъчно калций ни предпазва и от тежки заболявания, като хипертония и рак на дебелото черво и задстомашната жлеза.
Начините да доставим на организма си достатъчно количество калций са два – чрез храната или чрез хранителни добавки.
По-голяма част от брашната са обогатени с калциев карбонат, а и зърнените храни също са добър източник. Твърдата вода също може да съдържа калций. Месото е много беден източник на калций.
От млечните продукти с най-високо съдържание на калций са суроватката, козето сирене и кашкавалът.
Лозовите листа и къдравото зеле са сред първите по съдържание измежду зеленчуците. Овесените ядки, царевичното брашно и пшеничените трици са добър източник на калций.
От сушените плодове богати на калций са сушените смокини, стафидите, фурмите.
От бобените култури най-напред са соята, соевото брашно и бобът.
Рекордьор по съдържание на калций от ядките е сусамът, следван от бадемите и лененото семе.