Напитката пречиства кръвта от шлаките и засилва имунната система
Ябълковият оцет съдържа 20 особено важни минерални вещества и микроелементи - калий, натрий, калций, магнезий, фосфор, хлор, сяра, мед, желязо, силиций, флуор, витамините C, E, A, В1, В2, В6, Р, провитамите бета-каротин, рутин. Освен това е богат на оцетна, пропионова, млечна и лимонена киселина, цял ред ферменти и аминокиселини, както и ценните баластни вещества поташ и пектин.
Пектинът подпомага храносмилането и изпълнява редица полезни за организма функции, намалява нивото на холестерина в кръвта. Това му действие непосредствено се отразява върху състоянието на кръвоносните съдове: колкото е по-ниско нивото на холестерина, толкова са по-малко отлаганията по стените на кръвоносните съдове. А доброто кръвообращение е необходимо условие за профилактиката на хипертонията.
Бета-каротинът е един от най-силните антиоксиданти и неутрализира свободните радикали. Това са опасните вещества, образуващи се в организма под действието на отровите от околната среда.
За засилване на имунната система се приема по следната схема - 1 с.л. оцет и 1 с.л. мед се смесват в чаша вода. Може да се пие преди или след ядене, като в първия случай пречиства и кръвоносната система.
За лечение се приема 3 пъти на ден в продължение на 15 дни. Следващите 15 дни се пие два пъти на ден. После може да се пие по веднъж на ден профилактично.
Подуване и болки във вратните жили. Смесват се добре 100 г ябълков оцет, 6-7 глави счукан чесън и 150 г свинска мас. Със сместа се правят лапи до оздравяване.
Зъбобол. Смесват се 50 г чист ябълков оцет, 5 г стипца, 3 г нишадър и 10 г сол. Всичко се вари около 10 минути. Употребява се за жабурене.
Болки в гърлото. През час се прави гаргара със затоплен и леко разреден, а може и неразреден, ябълков оцет.
Синузит. 6 - 7 листа бръшлян се варят в 100 г ябълков оцет, докато оцетът остане наполовина. Захлупената отвара стои на студено цяла нощ. На сутринта се прецежда и налива в шише. Съхранява се на тъмно и хладно. Вечер преди лягане се поставят по 1-2 капки в ноздрите.
Кръвотечение от носа и кървящи хемороиди. Вземат се 1 път дневно, а при нужда до 3 пъти, 2 ч.л. ябълков оцет в 1 ч.ч. вода.
Разширени вени. Сутрин и вечер да се натриват леко около 5 минути с памуче, потопено в ябълков оцет. Успоредно с това да се изпиват 2 ч.л. ябълков оцет, разтворен в 1/2 ч.ч. вода. Също така се накисват лозови листа в ябълков оцет. След 2 часа се изваждат и се налагат върху разширените вени. Превързват се. Така се нощува.
Болки в мускулите. 50 г ябълков оцет се смесва с 300 г чист зехтин. 3 пъти дневно цялото тяло се разтрива със сместа.
Натъртване. Хляб се потопява в ябълков оцет и се превързва на засегнатото място. Сменя се 2 - 3 пъти дневно.
Навехване. Разбъркват се добре 2 с.л. ябълков оцет, 2 с.л. отвара от ким, 1 ч.л. терпентин и 1 жълтък. Плътно се намазва болното място и се превързва с ленена кърпа.
Малария. Смесват се по 100 г ракия от 45° и 50 г чист ябълков оцет. Пие се по 1 к.ч. 20 минути преди хранене. Приема се 4 - 5 дена.
Шипове. Накисва се черен хляб в ябълков оцет и се прави загряващ компрес. Лежи се няколко часа. След сваляне на компреса болното място се завива с вълнен шал.
Лошо храносмилане. 1 ч.л. ябълков оцет се разтваря в 1 ч.ч. газирана вода. Прави се след всяко ядене до подобряване на състоянието.
Ухапване от насекомо. Компрес с ябълков оцет веднага спира болката и отокът спада.
Напрегнатост и страх. Всяка сутрин след ставане от леглото е добре да се изпива смес от 2 ч.л. ябълков оцет и 1 ч.ч. чай от трънки (1 супена лъжица трънки се запарват в 200 г кипяща вода). Лечението продължава 20 дни.
Физическо и умствено натоварване. 2-3 пъти дневно се пие смес от 1 с.л. ябълков оцет и 100 г вода. Същото помага при главоболие и високо кръвно налягане. Може да се добавят и 1-2 ч.л. мед.
Екзема. Лекува се успешно, ако болното място се кисне вечер преди лягане в чист ябълков оцет в продължение на 30-40 минути. След няколко дена екземата се изчиства.
При виене на свят, сърцебиене и главоболие помага оцетният компрес. При възпаление на дробовете и припадък - натриването с оцет. При сляп цирей - компрес с вода и оцет.
Лишеите и старческите петна изчезват след мазане с ябълков оцет. При ревматични и ставни болки болните места трябва да се накиснат в гореща вода и оцет или просто да се натрият с оцет.
Ябълковият оцет е едно от най-евтините и ефикасни средства за справяне с досадните гъбички между пръстите на краката. За целта се правят бани на краката в разтвор от вода и оцет в съотношение 1:1. Краката трябва да се накисват в продължение на 30 минути сутрин, обед и вечер.
Срещу акне може да се направи маска с 1 част зелена глина с 2 с. л. ябълков оцет. Добавя се малко вода и се разбърква, докато глината стане на гъста кашичка. Маската се нанася върху лицето и се оставя за 15-20 минути, докато изсъхне. Изплаква се със студена вода.
Възпалени синуси. Оцетната киселина помага за разреждане на слузта, като унищожава гъбичките, които я образуват. За целта сипете 2 чаши ябълков оцет в тенджера и към него добавете 6 чаши вода. Сложете на котлона, докато кипне, след това намалете температурата. Сложете кърпа над главата си и вдишвайте изпаренията.
Как се приготвя ябълков оцет
Хубави, свежи сладки ябълки се измиват и се почистват от дръжките и изгнили и червясали части. Не се белят и сърцевината не се отстранява, както и семките. С подходящ уред се смилат на ситно или настъргват с ренде.
Оставят се в голям съд в зависимост от количеството на топло за около 40 дни, покрит с марля или тензух, трябва да има достъп до въздух. Всеки ден се разбърква. Готовата смес се прецежда през тензух и полученият оцет се оставя още 30 - 40 дни да престои и да се утаи.
Най-полезният оцет е този, който се консумира с утайката, но ако искате да получите бистър оцет, след утаяването може с помощта на тънък маркуч да извлечете само бистрата част и да налеете в бутилки.