Още от древни времена дрянът е използван при стомашни заболявания
Дрянът е разклонен храст или невисоко дърво. Плодовете му имат тръпчив вкус, а презрелите – кисело-сладък, както и специфичен аромат.
Дренките са богати на захари, от които преобладават фруктозата и глюкозата, докато захарозата е представена по-слабо.
Високо е съдържанието на органични киселини – предимно ябълковата и по-малко лимонената, също така янтърна и дъбилна. Значително е количеството на пектинови вещества и минерални соли.
От витаминния състав най-високи са стойностите на вит. С, които се увеличава с узряването на плодовете. Плодът съдържа и глюкозида корнин.
Лечебни качества на дряна
1. Още от древни времена дрянът е използван при стомашни заболявания. Лечебният му ефект при тях се усилва, когато се прилага в комбинация с диви круши.
2. Има бактерицидно действие върху причинителите на тиф и дизентерия.
3. Чрез диуретичния си ефект повлиява благоприятно при бъбречни страдания – пясък и камъни в бъбреците.
4. Има кръвоспиращ и температуропонижаващ ефект.
5. Препоръчва се при нарушена обмяна на веществата, подагра, кожни заболявания, а също и като кръвотворно и жлъчегонно средство.
6. Подобно на повечето плодове, дренките повишават апетита и са много полезни за възстановяване на организма след тежко заболяване, както и при болни от туберкулоза.
7. Поради наличието на желязо в тях са подходящи за лечение на желязодефицитна анемия.
8. При катари и фебрилни състояния се употребява отвара от плода или цвета, както и натуралният сок.
9. Външно се прилага успешно като компрес срещу мигрена, а отвара от кора, смесена с ечемично брашно – при фурункулоза и акне.
10. С охладена отвара от млади клонки успешно се лекува възпаление на венците, като се жабури устната кухина 2 – 3 пъти дневно няколко дни поред.
11. В народната медицина дрянът се смята като едва ли не най-доброто средство при простуди.
12. Плодът се използва за зарастване на дълбоки рани, а изцеден от тях сок, смесен с вино, се приема вътрешно или се прилага външно като превръзка при ухапвания.
13. Дренките са уникални при лечение на шум в ушите, подагра, често уриниране, малария, треска.
14. В плодовете се съдържа много калий, който е полезен при болести на сърцето.
Начин на приложение Рецепта 1 (при стомашно разстройство): 1 с.л. дренки се заливат с чаша гореща вода. Оставя се да престои половин час и се прецежда. Получената настойка се пие през целия ден.
Рецепта 2 (при хемороиди): 2 с.л. плодове без костилките се заливат с 500 мл вода. Варят се 2 часа на слаб огън, после се прецеждат. Приема се по половин чаша 3 пъти на ден в продължение на 3 седмици.
Рецепта 3 (като диуретично средство и за отделяне на жлъчен сок): Шепа клончета с листата се заливат с гореща вода, оставят се за 45 мин. в закрит съд и се прецеждат. Пие се от настойката 1/3 чаша 3 – 4 пъти дневно.
Рецепта 4 (при язва на стомаха и дванадесетопръстника): 1 с.л. лъжица дренки се заливат с чаша гореща вода. Престояват два часа и се прецеждат. Прие се по 1/4 чаша 3 пъти на ден преди ядене.
Рецепта 5 (при ревматизъм и полиартрит): 1 ч.л. корени от дрянов храст се заливат с 1 чаша вода. Врат 15 мин., после се оставят да престоят 2 часа, след което се прецеждат. Приемат се по 2 с.л. три пъти на ден.
Рецепта 6 (при диабет): Трябва да се пие сок от пресни дренки, като се започне с 50-70 мл, постепенно се увеличава приемът до 1 чаша дневно (половин час преди ядене).
Противопоказания
Пресният сок от дренки е противопоказен при повишена киселинност на стомашния сок.
Дренките имат запичащо действие.