Страдам всекидневно от ужасни болки в тазобедрената и колянната става, както и в кръста. Заради тях съм трудно подвижен.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Тези състояния не се поддават на лечение, каквото и да опитвам.
Кольо Йорданов,
с. Средище, обл. Силистра
Старостта може да е тежък период от живота на човека, когато протича с болки в опорно-двигателния апарат. А това за съжаление е често явление и се обединява под общото наименование остеоартроза. Тя представлява хронично ставно заболяване, което засяга най-често колянната и тазобедрените стави, шийния и поясния отдел на гръбначния стълб, ставите между пръстите на ръцете и краката, глезенните стави и т.н. Явява се главно във втората половина на живота, като засяга повече от половината лица над 60-годишна възраст. Съпровожда се с промени в ставния хрущял, в костите, изграждащи съответната става, както и в меките тъкани около ставата.
Основният симптом е болката. Първоначално тя се появява след натоварване на ставите и се облекчава след почивка. Локализира се в засегнатата става. С прогресиране на заболяването болковият симптом може да се яви и при минимално движение и даже при покой. В напредналите стадии събужда болния по време на сън. Обикновено се усилва непосредствено преди промяна на времето.
Характерно оплакване за това заболяване е сковаността при ставане от сън сутрин и след периоди на обездвижване през деня. Тя обикновено е с продължителност до 15 минути. При прогресиране на заболяването движенията в засегнатите стави се ограничават. В по-късните стадии на заболяването ставите се уголемяват и деформират. След травма, резки натоварвания и други може да настъпи активиране на остеоартрозата. В тези случаи обикновено се появява оток и ставен излив.
Общото състояние на болните обаче е добро. Трудоспособността в ранните фази на заболяването е запазена. Посечените симптоми и обективни прояви са характерни за остеоартрозата, но конкретната клинична картина, както и ходът на заболяването зависи от вида на засегнатата става (колянна, тазобедрена и т.н.).
Остеоартроза на колянната става (гонартроза)
Главният симптом е болката при механично натоварване. Провокира се или се усилва при продължително стоене прав, при ходене, при слизане по стълби, при преминаване от седнало в право положение. Успокоява се при почивка. Нерядко болните имат чувство за нестабилност в коляното, което се изразява в неволево подгъване. Може да се получи и блокиране. Характерен симптом е и сковаността в засегнатата колянна става.
Остеоартроза на тазобедрената става (коксартроза)
Това е едно от най-честите локализации на заболяването, която може да доведе до инвалидизиране. Засяга по-често мъжете. Може да бъде едностранна или двустранна.
Главният симптом и тук е болката, която нерядко се последва от характерно накуцване. Усилва се при натоварване на тазобедрените стави. Провокира се от същите промени в положението на тялото както при гонартрозата. В редки случаи болката е нощна. Тя изхожда от тазобедрената става, но обикновено се разпространява в съседните области.
Най-често се усеща в слабинната област или се разпространява по предната повърхност на бедрото към коляното. Понякога се чувства отзад в областта на седалището и се разпространява по задната повърхност на бедрото. Затруднява се клякането, сядането на нисък стол, обуването и други. Хрущенето в ставата (за разлика от гонартрозата) и внезапното блокиране се среща по-рядко. Общото състояние на болния с коксартроза е запазено. В напредналите стадии обаче може да се получи неправилна стойка на тялото.
Остеоартроза на гръбначния стълб (спондилоартроза)
Появява се в резултат на старчески изменения в гръбнака и се определя като спондилоартроза, спондилоза и остеохондроза. Най-често се провокира от деформация, травми, физически натоварвания, вродени малформации. Налице е болка, скованост и спазъм на околоребрената мускулатура. Предимно се засяга шийната област поради промени в просвета на кръвоносните съдове в тази зона. Характерен симптом е главоболието, което има пристъпен характер и се засилва при движение на шията. В редки случаи се появява и болка в сърдечната област, която се засилва при движения на шията, кашляне и кихане. Тя се разпростира към рамото и лопатката.
Промените могат да засегнат и гръдната и поясната част на гръбнака, което се характеризира с локална болка (засилваща се при физическо натоварване, кашлица, кихане) с разпростиране по задната повърхност на подбедрицата и стъпалото.
Лечението на остеоартрозата цели облекчаване на болката, повишаване на подвижността в засегнатите стави и предотвратяване прогресирането на заболяването. Лечението задължително трябва да се извършва само от опитни лекари – специалисти. То включва обезболяващи средства, противовъзпалителни, т. нар. циклооксигеназни инхибитори, кортикостероиди за локално приложение, т. нар. хондропротектори и лубриканти. Препоръчва се и физикално лечение и рехабилитация с физиотерапия, балнеотерапия и други.
Специално внимание обръщаме на нуждаещите се от лечение да се предпазват от многобройните медийни реклами и препоръки на най-различни скъпо струващи ментета и не по-малко скъпо струващи „лечители“ и препоръчители на ментата! Остеоартрозата трябва да се лекува само от лекари-специалисти, и то със съвременни средства!