Руснак и израелец съчетаха древна и редовна медицина
Автор: Веселин Максимов maximov@desant.net
Представете си най-съвременния апарат за диагностика. Цветен скенер, ядрено-магнитен резонанс... Не струват, в сравнение с умението да „чуваш” човешкото тяло, твърдят създателите на метода SEST Борис Шойтов от Русия и д-р Ян Бергер от Израел. И са убедени, че използването на тяхното учение предполага изключително оптимално лечение – без излишно предозиране, без купища предписани медикаменти и инвазии в организма.
Защото съчетава удивителните способности на традиционната китайска медицина, кранио-сакралната терапия, остеопатията и хомеопатията. Но нека започнем отначало...
SEST (Sequential Energy System Tuning) не е някакво зловещо съкращение от рода на HAARP, а буквално означава „Последователно настройване на енергийната система”.
А кранио-сакралната терапия съществува вече повече от 100 години. Тя е основана на остеопатичната медицина и отразява идеята за взаимовръзката между черепа и кръста, като два полюса на човешкото тяло (кранио-череп, сакра-кръст). И тази връзка не е абстрактна и тайнствена, а анатомична и физиологична, твърди Борис Шойтов.
С дългата си коса, вързана на опашка, и добре поддържаната тънка брада той прилича повече на рок звезда, отколкото на мастит доктор. Но само един поглед в очите зад очилата за късогледство веднага ви кара да мислите за него като за... някой мъдър китаец например.
В наши дни вече е признато, че кранио-сакралната система е физиологична система в организма, напълно равностойна на сърдечно-съдовата, нервната, храносмилателната и останалите.
Всички събития в организма се отразяват в нейните рамки и обратното – ако има нарушения в нея, това влияе на работата на целия организъм. Как работи тя?
Вярва се, че нашият череп е плътен кръг, но съществува подвижност между всички кости на черепа. И тази подвижност има определена ритмичност, свързана неразривно с подвижността на цялата централна нервна система.
С други думи – нашият мозък пулсира непрекъснато, това движение се предава на костите на черепа и той „диша“ – отваря се като цвете и се затваря. Без значение дали спим, бягаме, вървим, дишаме или не. Докато организмът е жив, това движение се запазва. И нормата на здравия организъм е, че тези движения трябва да са в определен, свободен ритъм и честота. При нарушения, например травма в главата или в кръста, става дискретно преместване на костите една спрямо друга и тези движения се нарушават и разстройват ритъма.
Има една централна кост в черепа, към която са прикрепени останалите фасции. И всяка травма оказва влияние върху нормалната, симетрична работа на костите на черепа, а оттам - върху всички органи и системи на организма.
Докато двамата с д-р Ян Бергер се занимавали с кранио-сакрална терапия и традиционна китайска медицина, им дошла идея да обединят тези две системи. Но тъй като и едната, и другата са почти едно и също, това им дало тласък да създадат метода SEST.
Той обединява остеопатичния подход и подхода на китайската медицина и позволява на специалистите от различните области да намерят общ език. Методът е преди всичко диагностичен инструмент, който позволява на специалистите от различните направления (масажисти, мануални терапевти, кинезитерапевти и други) да се разбират един-друг и да стигат до обща функционална диагноза.
А когато такава съществува, формата на лечение не играе никаква роля, смело твърдят Шойтов и Бергер. Тоест, може да се приложи какъвто и да е метод, когато се знае точното място, където да бъде приложен.
И същността на SEST е точно в това – да покаже мястото, точния момент, в който да се въздейства на пациента и точния начин, по който да бъде извършено това действие. Двамата на шега казват, че по този метод не е нужно да се мисли, защото самият организъм знае къде е проблемът, съобщава го и сочи как да бъде отстранен.
Няма никаква мистика, всичко е физиологична взаимовръзка и знание за начините на движение между различните кости и тъкани. Възможно е със SEST да бъдат открити стари и хронични заболявания. Възможно е дори да бъде установено с пълна точност кога, в коя година се е появила съответната травма, какво е причинила първоначално и кои увреждания са последващо произлезли от това.
Няма и съмнение, отбелязва д-р Ян Бергер, че е напълно възможно дори емоционална травма, някакъв силен стрес, да бъде причина за определено заболяване или страдание.
Той продължава мисълта на своя съратник и приятел, че може да ни се струва трудно за вярване, но се оказва, че общуването с организма никак не е сложно, стига да знаеш и умееш как да го „чуеш”. А SEST е точно това – форма на разработване на този език, за да разберем какво ни казва организмът: „Болестта е преди всичко усещане. Описвате на доктора какво усещате, но той не може да усети вашите усещания, те са си ваши. Затова в конвенционалната медицина има разработена система от алгоритми и когато докторът чуе от какво се оплаквате, изхождайки от своите алгоримти и опит, определя как да се лекувате. И когато болестта е напреднала достатъчно, докторът назначава определени изследвания, които да дадат отговор какво се случва.”
Но освен усещанията, хората, като най-висш организъм в развитието на Земята, притежават вътрешна програма, с която се появяват на бял свят след своето раждане. И тази програма работи, създавайки усещания, които безпогрешно биха били разпознати от специалист, запознат с нея. А всичко това може да бъде научено с използването на комбинацията от гореизброените методи и системи на лечение, събрани от Бергер и Шойтов.
Когато човек е болен, изпитва усещания, но не знае откъде и как идват те. Проблемът се допълва, че и терапевтите не знаят. И за да разберат, трябва да имат начин да говорят с организма.
След дълги години (имат над 20-годишен опит в китайската и холистичната медицина) на двамата създатели на SEST се удало да научат този език и да разбират какво говорят тези усещания. Както и да се убедят, че разговорът изобщо не е сложен и определено може да се каже, че в повечето случаи се налага съвсем дискретно въздействие или терапия, за да бъде отстранена болестта. И основната кост на черепа, нейните фасции и поясната област възвърнат своя баланс.
Интересно, нали?