Интересувам се има ли изпитани български или чужди народни рецепти за лечение на шум в ушите?
Лазар Станилов, Карлово
Шумът в ушите може да възникне по различни причини. Възможно е да е причинен от възпалителен процес в слуховия канал, съпроводен с подуването му, от развитието на атеросклероза, хранителна алергия, да е в резултат от шумова травма (еднократна или постоянно пребиваване в помещение със силен шум, вкл. музика), алкохолна интоксикация, прекаляване с тютюнопушене и/или лекарствени препарати, колебания в артериалното налягане, диабет, неправилно поставени зъбни протези и пр.
Преди обаче да се предприеме каквото и да е въздействие с природни средства, задължително трябва да се постави точна диагноза от лекар специалист, която да дава достатъчно ясна представа за причината, довела до това слухово разстройство, и размера на поражението.
Рецепта 1: Една част натрошена на ситно изсушена маточина се смесва с 3 части водка (или ракия). Престоява една седмица на тъмно място. После течността се прецежда и след затопляне се капват по 3-4 капки във всяко ухо. След това в ушите се поставят тампони от памук и главата се превръзва с вълнен шал. Процедурите продължават до пълното оздравяване.
Рецепта 2: 4 с.л. наситнени листа от маточина се заливат с 1 л вряла вода и се оставят така в продължение на 1 час. Пие се в течение на целия ден като чай без прецеждане, подсладен с мед. Обикновено курсът на лечение не надхвърля 3-4 седмици.
Рецепта 3: Обелва се една глава лук, разделя се на две, посипва се със зърна кимион и се поставя да се пече във фурната. След като се извади и изстине, се изстисква. От получения сок във всяко ухо се слагат по 2-3 капки. След изчезването на шума лечението трябва да продължи поне още 2-3 дни, за да се затвърди терапевтичният ефект.
Рецепта 4: Добър ефект дава лечението с оризова каша. За приготвянето й 3 с.л. ориз се заливат вечерта с 2 ч.ч. вода и така преседява през нощта. На сутринта течността се изхвърля, добавя се същото количество вода и съдът се слага на огъня. Трябва да ври не повече от 3 мин., като пяната се отстранява периодично. В готовата каша се добавят 3 големи скилидки чесън и се изяжда топла. Ако това лечение се провежда всеки ден, то шумът в ушите изчезва.
Рецепта 5: 2 ч.л. сух бял имел се заливат с 300 мл вряла вода. Съдът се закрива и се оставя така за 10 мин, след което се прецежда. От него се пие по 1 ч.ч. сутрин на гладно и вечер след храна.
Рецепта 6: 1 с.л. амоняк се разтваря в 200 мл вряла вода. В нея се потапя марля или хартиена салфетка и се поставя на челото. Държи се около 40-50 мин. След като в продължение на 5-6 дни се правят такива компреси, шумът в ушите минава.
Рецепта 7: Зa oтcтpaнявaнe нa шyма в yшитe, зacилвaнe нa cлyxa и отстраняване на глaвoбoлиe, възниĸнaлo в peзyлтaт нa пpeзaтoплянe, ce вдишвaт изпapeниятa oт cмec oт вoдa и домашно приготвен винен oцeт.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти