Интересувам се от изпитани народни рецепти за лечение при задържане на вода.
Йосиф Сотиров, Велинград
Задържането на вода – отоците, може да възниква поради наличието на различни заболявания. Принципно това състояние се обяснява с намалената способност на организма да изхвърля излишните вода и сол от тялото. Представлява прекомерно натрупване на течност в тъканите, което може да възникне във всяка част на тялото.
Последните изследвания сочат като причина за появата на заболяването липсата на вода в тялото. Колкото и да е парадоксално, статистически се оказва, че хората с отоци не приемат достатъчно чиста вода.
Другите течности, като например подсладени или газирани напитки, консумирани заедно със солена храна, водят само до това, че те, заедно със солите и токсините в преработваните вещества се натрупват в клетките на организма. А той не може да ги изхвърли... поради липсата на достатъчно вода.
Има множество народни рецепти за справяне с това положение, някои от които публикуваме по-долу. Но те трябва да се прилагат само след поставена диагноза от лекар и съобразени с общото състояние на организма.
Рецепта 1: Настъргват се сурови картофи и се налагат директно върху мястото на отока. Завиват се с памучна кърпа. Държат се така 15-20 минути, след което краката се изплакват със студена вода.
Рецепта 2: Вземат се свежи, не много стари листа от бреза. Нарязват се на ситно, за да се съберат в една чаена чаша. Изсипват се в подходящ съд, добавя се 1 л вряла вода и 1 с.л. сол. Сместа трябва да престои половин час. С течността се правят компреси на краката 5-6 пъти на ден. След тези процедури подуването отшумява бързо и краката се връщат към нормалното си състояние.
Рецепта 3: Вземат се равни части глог, цвят от липа, цвят от невен, листа от черна боровинка, шипка, брезови листа, плодове от червена боровинка, листа от живовляк. 2 с.л. от предварително смлените билки се изсипват в 0,5 л вряла вода и се оставят да престоят една нощ. Приемат се по 1/3 - 1/4 ч.ч. 3-4 пъти дневно. Курсът на лечение е 2-3 месеца.
Рецепта 4: 1 ч.л. ленено семе и се залива с 1 л вряла вода. Оставя се да ври на слаб огън за 15 минути. След това съдът се затваря с капак и се оставя да престои в продължение на 1 час. Прецежда се и течността се пие топла по 1/2 ч.л. на всеки 2 часа 6-8 пъти на ден. Лечението продължава 2-3 седмици в зависимост от общото състояние.
Рецепта 5: 1 с.л. семена от копър се заливат с 300 мл вряща вода. Оставя се да престои половин час. От отварата се пие сутрин и преди лягане по 150 мл в продължение на 3 седмици. Почива се 3 дни и после лечението може да се повтори.
Няколко съвета. При задържане на вода е полезно да се ядат колкото се може повече зеленчуци, билки, плодове, които имат диуретични свойства, като например целина, магданоз, лук, чесън, диня, тиква, касис, грозде, както и кисело и прясно мляко, извара.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти