Най-чувствителни към провокативни фактори са свинете, следвани от птиците
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
Напоследък все по-често се говори за въздействието на стресовите фактори върху здравето на човека. Не по-различно е въздействието на стреса и върху животните, макар това да не се обсъжда толкова често.
Понятието „стрес чувствителност” е неспособността на даден организъм да реагира с необходимата интензивност на действието на определен стресор чрез общ адаптационен синдром. От домашните животни най-чувствителни към провокативни фактори са свинете, следвани от птиците.
Най-често при свинете се наблюдава стрес синдромът (т.нар. PSE) – бледо, меко и воднисто месо или злокачествена хипертермия. Касае се за заболяване, свързано с висока телесна температура, причинена от различни стресори (транспорт, борба, висока околна температура и др.). Наследствено най-податливи са породите Ландрас, Пиетрен, Полска и Китайска свиня, които са селектирани за мускулен и бърз растеж. Породата Пиетрен в родината си Белгия е кръстосана с друга порода за избягване на стресовата предразположеност.
Наследствените миопатии се наблюдават най-често при свине, завършили угояването, и се проявяват в три форми: скрита миопатия, остра транспортна миопатия и остра некроза на мускулите на гърба. След клане се установява бледо, меко и воднисто месо, с кисела миризма и рибна консистенция и бързо следсмъртно вкочанясване. Такова месо е негодно за колбасарската промишленост.
Типична адаптационна болест представлява и внезапната сърдечна смъртност при високопродуктивните чувствителни свине. Заболяването е резултат от въздействието на комплексни стресови фактори (транспорт, кастрация, ранно затваряне за угояване, неправилно и непълноценно хранене и др.), както и някои предразполагащи фактори – анатомо-физиологични особености в сърдечно-съдовата система на свинете, бързото увеличаване на масата, недостиг на витамините В1 и Е, минерални вещества – селен, цинк, магнезий, бор и др.
Добре познатият и често срещан канибализъм при свинете е типична адаптационна болест, дължаща се също на стресови въздействия. В резултат на тях се наблюдава изяждане на малките от своите майки, а в подрастващите и в групите за угояване прасетата гризат неистово опашките, ушите и по-рядко – вулвата на своите себеподобни.
Основните стресови фактори за появата на канибализма са непълноценното хранене, силни концентратни дажби, недостатъчно сурови влакнини, недостиг на протеини, фураж или вода, нередовно хранене и свързано с това безпокойство.
Канибализмът се провокира още от пренаселени, тесни, замърсени боксове, в които се оглеждат големи групи животни, липсата на постеля и движение, недостатъчния фронт за хранене и вентилация, сухия въздух и високата влажност на въздуха, високото съдържание на амоняк, опаразитяването, кожните заболявания и скуката. Неслучайно според изискванията на ЕС в боксовете на свинете трябва да има играчки и предмети за отвличане на вниманието – синджири, гумени играчки и др.
В някои случаи дори червенката може да бъде отнесена към адаптационните заболявания. Заразяването може да стане с внасяне на заразата отвън (екзогенна инфекция), но много по-често при носителство на патогените в сливиците и лимфните възли на червата на абсолютно здрави животни – ендогенна инфекция. Тя се провокира от множество стресови фактори – затворено отглеждане на свинете, високи температури, простуда, еднообразно и нередовно хранене, ниска оборна хигиена, пренаселеност, прекомерно угояване, лишаване от вода за пиене, продължителен и изморителен транспорт през лятото, поливане с вода в горещините и др.
Стресовите въздействия са причина също за анемията и колибацилозата по прасетата. Описани са случаи за свободно движещи се свине, на които е трябвало да се направи операция (кастрация или друга хирургична интервенция) и за целта са били гонени из двора. Често при тях се стига до летален изход след оперативната намеса.
За да се намали и ограничи действието на стресовите фактори, като предразполагащо условие винаги трябва да се преоценява едностранната селекция само за висока месна продуктивност без оглед на здравето и да се елиминират чувствителните спрямо стреса свине.
Породи като Дюрок и Йоркшир например се смятат за едни от най-неподатливите на стресорите свине и осигуряват по-качествено месо с отлагане на по-малко тлъстини. Тези породи, както и техните кръстоски, са подходящи за отглеждане, тъй като биха намалили загубите от смъртност и влошена месна продуктивност (производство на месо с лошо качество).
Ограничаване на стресовите фактори при свинете означава още: просторни, сухи, чисти, добре проветриви помещения, балансирано хранене в достатъчни количества за съответната група и физиологично състояние, внимателно провеждане на профилактичните мероприятия без излишен шум, викане и осъществяване на дискомфорт и тормоз върху животните, редовно подаване на чиста питейна вода, редовно обезпаразитяване на цялото поголовие, при осъществяване на продължителен транспорт през лятото в условията на високи температури, да се извършват периодични почивки с предлагане на вода за пиене на животните, транспортът да се осъществява само в специализирани транспортни средства, на животните да се осигуряват предмети за отвличане на вниманието с цел да се избегнат борбите между тях за лидерство и място в йерархията, както на и скуката.