Невероятната лечебна мощ на ароматната лавандула


15 Октомври 2015, Четвъртък


Растението помага за справяне с упорито главоболие


Лавандулата (Lavandula Angustifolia) крие в себе си невероятна лечебна мощ. Съдържа около 3% етерично масло, чиито основни съставки са естери на алкохола линалоол и главно линалилацетат (30 - 60%), придаващ характерната за билката приятна миризма.
Освен това в маслото се съдържат борнеол, цинеол, гераниол и други терпени. Наред с етеричното масло в дрогата се съдържат до 12% танини, захари, антоциани, органични киселини, минерални соли и др.

Ароматната лавандулова вана снема болката в краката и напрежението в мускулите и ставите, сваля температурата. Има и силни дезинфектиращи и антибактериални свойства, включително за лечение на гъбички, когато те се третират с лавандулово масло.
Лавандулата е известна и като мощно отхрачващо средство, прочистващо бронхите. Също така е и безценен помощник при умора.
Възглавница, пълна с лавандулов цвят, лекува безсъние и менструални болки. Облекчава болката и тежестта в краката при разширени вени.

Маслото, получено от билката, избавя от целулита. Масаж с него (разредено), тонизира кожата и изтегля събралите се течности от долните й пластове.
При стрес и голямо нервно натоварване се използва комбинация от лавандула и маточина. По 1 с.л. от двете билки се добавя към половин литър вряща вода. Запарката кисне четвърт час. Прецежда се и се консумира на малки глътки. Количеството отвара обаче трябва да се употреби в рамките на деня, в който е приготвена.

Друга е лековитата рецепта при главоболие. Компрес на челото с кърпа, напоена със студена вода, върху която се накапват няколко капки от ароматното етерично масло, може да се справи бързо с този проблем. Същият ефект се постига и с масаж на главата с лавандулов спирт.
Симптомите на шизофрения се повлияват добре с отвара от лавандула. Приготвя се запарка от лъжица сухи цветове в 400 мл вода, която престоява два часа. Полученото количество се разпределя на три равни части и се пие преди трите основни хранения за деня. Същият чай има много бърз ефект при виене на свят.

За справяне с неприятното подуване на корема при гастрит и колит отново помага лавандулата, приготвена по горния начин. Запарката в този случай се приема преди всяко хранене.
Ревматичните болки се повлияват благоприятно с масаж с мазило, получено от 50 г свинска мас, няколко капки газ и двойно по-голямо количество лавандулово масло.
Гаргара с отвара от лавандула (1 с.л. билка в 200 мл вряла вода) облекчава зъбобола. Ако болката е придружена и с кървене на венците, добавя се щипка сода.

Уникалният с лечебните си свойства лавандулов мед се добива в Казанлъшката и Карловската долина, където цели поля са засети с лавандула. Той е идеален за хора, прекарали инфаркт.
Полезните му свойства се засилват още повече с прибавянето на щипка канела и куркума. При наскоро прекаран инфаркт е добре да се приема всяка вечер по 1 с.л. от тази смес. Но не трябва да се прекалява с по-големи дози, тъй като тогава медът става опасен.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки