По това време на годината овцете се намират в първата половина на бременността си и трябва да бъдем много внимателни и наблюдателни какво се случва в стадото.
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
В този период те са податливи на много рискове. Най-често срещано е прекъсване на бременността от незаразни фактори като: травматични увреждания (удряне, падане, подхлъзване и др.), незаразни и паразитни заболявания, близкородствено заплождане, недоимъчно хранене, лоши зоохигиенни условия, силен стрес, грубо и неумело извршване на манипулации и др.
Освен от незаразно естество, прекъсването на бременността може да бъде предизвикано и от патогенни агенти – бактерии, вируси, гъбички и др.
Бруцелозата има типично проявление при заплодените овце – те абортират през втората половина на бременността. Може да се наблюдават мъртви раждания, перинатална смъртност (при съвсем малки новородени агнета), като всички тези проявления са съпроводени с влошено общо състояние на овцете: треска, куцане, отказ от храна и др. При мъжките животни (кочовете) се наблюдава типичният орхит – възпалени и оттекли тестиси.
Когато овцата абортира вследствие бруцелоза, прави впечатление голямата оттекла плацента с некроза на котиледоните (местата, където се осъществява връзката между майката и плода). Котиледоните приличат на гигантски месести „копчета”. Такива овце трябва незабавно да се изолират и да бъдат подлагани на тест за бруцелоза или да се вземе кръвна проба и да се изпрати за микробиологично изследване в лаборатория.
Салмонелоза (паратифен аборт). Когато заболяването обхване единични животни, прави впечатление, че боледуват по-младите. Характерни са мъртвите раждания и перинаталната смъртност. Някои овце и агнета боледуват с тежка и изтощителна диария. По плацентата се наблюдават неспецифични изменения. В случаите на перинатална смърт се установяват кръвоизливи в цялото тяло. Против салмонелозата съществуват ваксини. Могат да се прилагат и антибиотици като „Аламицин“, „Пен и Стреп“, „Колисин“, препарати, съдържащи енрофлоксацин и др.
Ензоотичен (хламидиен) аборт. Той се характеризира с късно абортиране, преждевременни раждания, множество мъртвородени агнета, мумификация (изсъхване на плода в майчината утроба), перинатални загуби, аборти при повторна бременност и задържане на плацентата. При този вид аборти типично е възпалението на плацентата с некроза на котиледоните и отток в пространството между котиледоните. Профилактиката на хламидиеният аборт включва стриктно прилагане на хигиенни мерки, ваксинация в района и прилагането на антибиотици в случай на избухване на заболяването – окситетрациклини.
Токсоплазмоза – изключително коварно заболяване, от което страдат всички топлокръвни, включително и човек. Протича с безплодие, мумификация на плода, късни аборти най-често при по-младите овце в засегнатите райони, както и установяване на перинатална смъртност. Патологоанатомичната находка показва видими промени в котиледоните с наличие на сиво-бели петна в тях, мумифицирани фетуси, както и огнищно увреждане в мозъка на умиращите агнета. Мерките за борба включват ваксинация на податливите животни.
В този период на годината е времето, когато се извършват и редица масови профилактични мероприятия, които не бива да се подценяват. Ако те не бъдат проведени, овцете допълнително отслабват общия си имунитет и загубите може да бъдат много по-тежки – аборти, увеличена смъртност при новородените агнета, липса на мляко при кърмещите овце и по-честа заболеваемост през тежкия есенно-зимен период.
Най-важните профилактични мероприятия, които всеки стопанин трябва да извърши, са: третиране на животните срещу метил и други вътрешни паразити с препарати през устата „Довистом“, „Албендазол“, „Вермитан“, „Панвермин“ и др.) или с комбинирани инжективни препарати срещу вътрешни и външни паразити – „Пандекс“, „Айвомек“, „Севамек“, „Екомектин“, „Норомектин“, „Дектомакс“ и др. Трябва да се извърши и ваксинация срещу ентеротоксемия с една от следните ваксини: „Ковексин - 8“, „Коглавакс“, „Когламун“ и др. При наличие на заразна агалаксия при козите може да се използва ваксината „Агалакс – С“ по 2 мл на животно.