От дълго време страдам от колит. Усещането е много неприятно, но лекарствата ми помагат само временно.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Какво представлява заболяването и как мога да облекча симптомите му?
Стоя Стоянова,
Бургас
Възпалението на червата, известно като „колит“, е едно от най-често срещаните страдания на стомашно-чревния тракт. Острият колит естествено се характеризира с остро начало, като при инфекциозните се установява и повишение на температурата. Причините обикновено са различни микробни агенти или грешки в диетата.
Острият колит обикновено е с добра прогноза. При правилно проведено лечение преминава за няколко дни. Но той обаче може да се усложни и да премине в хроничен. Най-голямо значение за практиката имат хроничният язвен колит, също така и протозойният и глистни колити.
Техните причинители са ясни: инфекциозни агенти, токсични вещества, нарушения на храненето, алергични и имунни механизми, нервни разстройства и други.
Независимо от вида на причинителя, признаците на заболяването са общи при различните видове хронични колити. Те се групират в няколко синдрома: болков, диспептичен (лошо храносмилане), нарушения в дефекацията (диария или запек), кръвоизлив от червата.
Клинично острият колит се характеризира с остро начало, с коликообразни болки по хода на дебелото черво, с диарични изпражнения. При инфекциозните колити, както вече посочихме, се повишава и температурата.
Особено важно в профилактично отношение е правилното лечение на болните с остри инфекциозни колити и тяхното проследяване. Изисква се спазването на режим без психични травми и със строга диета.
Препоръчва се употребата на следните храни: мляко, крехко варено на пара или печено месо, сокове от плодове и зеленчуци (недразнещи), пасирани, чай от боровинки, ябълкова диета. Храната трябва да се приема няколко пъти (4-5) дневно в добре приготвен вид, но да бъде кашава.
Препоръчва се и балнеолечение, като най-подходящи за целта са курортите Хисаря, Велинград, Сливенски минерални бани, Наречен, Меричлери и други.
Подходящо е и физиолечение чрез електролечение, топлолечение и клизми с ленено семе и лайка.
Прогнозата по отношение на живота е добра, но по отношение на излекуването е съмнителна, тъй като всяко нарушение на хранителния режим, различни инфекции и психични травми водят до нови изостряния.
Трудоспособността на болните е ограничена. Необходимо е на всяка цена спазването на профилактичен диетичен режим!