„Фалстаф и веселите съпруги“ очаква овациите на публиката
25 Януари 2016, Понеделник
Йосиф Сърчаджиев режисира музикална комедия
Автор: Веселин Максимов
Певицата Тони Димитрова отдавна е изкушена от театъра. Никой няма нищо против това – нито тя, нито театъра, нито публиката. Тони блести в най-новата постановка на бургаския драматичен театър „Фалстаф и веселите съпруги”, която поставя големият артист и режисьор Йосиф Сърчаджиев.
Представлението е „музикална комедия, почти мюзикъл”, определи го директорът на театъра Борислав Чакринов. Музиката е написана от Стефан Диомов, а всички артисти (почти цялата трупa) пеят.
Текстовете са на Райна Томова, хореографията – на Татяна Соколова, декори - Мартина Варийска (племенничка на актьора Кирил Варийски, който ни напусна трагично рано), костюми – Мария Диманова. Консултант на текстовете за песните е поетът Пейо Пантелеев.
На сцената ще видите и един клас по актьорско майсторство от бургаското Музикално училище. Премиерата мина при пълен фурор, следващото представление е на 26 януари. Билетите и за следващите няколко представления са разпродадени, интересът е много голям.
Експериментът на Йосиф Сърчаджиев е отпреди няколко години, когато се опитал да постави тези събрани текстове в Сатиричния театър. Там ударил на камък и ги показал на шефа на „Адриана Будевска“, който казал „да“.
Чакринов отбеляза, че усилията са били сериозни, тъй като цялата трупа е репетирала цели три месеца, а това в български театър е почти подвиг (за разлика от руските).
Самият Йоско твърди, че за пръв път се сблъсква с такива трудности, защото за пръв път работи с толкова много хора едновременно. А и всеки от тях постоянно пътувал по други ангажименти, връщал се и в началото било доста напрегнато. През последните десетина репетиции обаче „огънчето пламнало и се разгоряло“ и се успокоил, че нещата ще станат, и то доста добре.
„Никога през живота си като музикант не съм имал по-тежка задача“, казва и Стефан Диомов. Той на няколко пъти отказвал на Чакринов и Сърчаджиев, защото „това е Шекспир, това е класика, а аз се занимавам с писане на популярна музика“. Накрая „клекнал“ пред настоятелните молби на шефа на бургаския театър, с уговорката, че трябва да напише най-много седем-осем песни. Тридесет и два. Тридесет и два музикални трака създал маестрото, след като се захванал със задачата.
„Премиерата“ им била вкъщи, на пианото, пред останалите двама съмишленици. След бурните овации Йоско рекъл „Много музика, бе!“ и станало ясно, че правилният дух и настроение били улучени безпогрешно.
Любопитно е да се отбележи, че музиката е записана не със съвременни инструменти от поп оркестър, а с компютърно програмиран симфоничен оркестър, както през 15 век. Както във времето на Шекспир.
Проблемен бил и моментът, в който на актьорите се наложило да пеят. Всеки се оправил по някакъв начин, но най-забавно било началото за обичния от всички Юрий Ангелов.
Накрая и той уцелил верния тон и „Фалстаф и веселите съпруги“ тръгнал към публиката. Засега само в Бургас, но Борислав Чакринов има амбиция през лятото представлението да излезе и на открити големи сцени из цяла България. Защото е интересно.
И защото ще бъде забавно, тъй като именно затова е замислено още в началото, с „Веселите уиндзорки“ от гения Уилям Шекспир. Час и 40 минути забавление.