Една от големите и трудни задачи пред българските спецслужби е разкриването на терористите, законспирирани като бежанци
Автор: Десант
Трима джихадисти от Сирия са заловени при опит да преминат нелегално границата с Турция и да се присъединят към ИДИЛ, съобщиха неотдавна от МВР. От пресцентъра на Вътрешното министерство вероятно са имали предвид възприетата напоследък абревиатура ДАЕШ, тъй като ИДИЛ е вече остаряло съкращение на терористичната групировка и означава Ислямска държава в Ирак и Леванта.
Историята на тримата сирийци
Абдулах Фади, Ал Фанди Ясим и Алмоаммад Абдулахмид е наистина интересна, тъй като имат статут на бежанци, получен в Германия. В съответствие с Дъблинския регламент тримата терористи трябва да бъдат върнати в страната от ЕС, където е извършена първоначалната им регистрация.
Независимо дали това е Германия, където са признати за бежанци, или имат друга регистрация в държава от ЕС, след което са пристигнали във ФРГ и за кандидатствали за бежански статут, възниква въпросът защо във ФРГ не са констатирали принадлежността на тези хора към ДАЕШ.
Останалото е (не)второстепен въпрос – част от един голям в момента проблем на ЕС – неспазването на Дъблинския регламент, т.е. не-връщането на подобни псевдобежанци в страната, където са регистрирани първоначално.
В нашата история имаме хора със статут на бежанци, тръгнали по неизвестни причини – например опасност от разконспириране – да се връщат на териториите, които ДАЕШ държи под контрол. Абдулах Фади, Ал Фанди Ясим и Алмоаммад Абдулахмид са задържани при опит да преминат нелегално на турска територия в района на 315-а гранична пирамида, недалеч от ГКПП- Капитан Андреево.
При разплитането на „чорапа” станало ясно, че на 6 февруари „бежанците” са преминали гръцко-българската граница, пристигнали в София и се настанили в хотел. Ден по-късно отпътували за Свиленград, където са арестувани при опита им за нелегално преминаване на границата.
Така стигаме до началото на една съдебна сага, която вероятно тепърва ще продължи във времето. След задържането на Абдулах Фади, Ал Фанди Ясим и Алмоаммад Абдулахмид Районната прокуратура в Свиленград им е повдигнала обвинения по чл. 279, ал.1, вр. чл. 18 от НК – т.е. за опит за нелегално преминаване на държавната граница и им е наложила задържане до 72 часа.
Седмица по-късно, на 12 февруари 2016 г. Районният съд в Свиленград ги е осъдил на по 6 месеца лишаване от свобода условно и 200 лв. глоба именно за това престъпление. В хода на проведените оперативни действия е установена принадлежността на тримата сирийски граждани към ДАЕШ, както и намерението им да се присъединят към терористичната групировка.
Според събраните до момента данни сирийците са тръгнали от Германия и благополучно са пристигнали в Гърция, откъдето опитали да преминат на турска територия, но не били допуснати.
Тук отново възниква въпросът защо в Гърция – член на ЕС и на Шенген – не е установено, че си имат работа с членове на ДАЕШ, а не просто с бежанци, както и защо на терористите е позволено безпрепятствено да преминат легално гръцко-българската граница, след като преди това не са били допуснати в Турция?
И така първата част от българската одисея на тримата членове на ДАЕШ вече е известна – 6 месеца условно и по 200 лева глоба. Предстои втората и по всичко личи – същинската част, от досъдебното производство - за принадлежност към терористичната организация ДАЕШ.
За начало Специализираната прокуратура е внесла в Специализирания наказателен съд искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
На Ал Абдулах Фади, Ал Фанди Ясим и Алмоаммад Абдулахмид вече са повдигнати обвинения за престъпление по чл. 108а, ал.7 от НК - за това, че са влезли през границата на страната ни с цел да участват в престъпление, включително и против чужда държава.
Тук му е мястото да си припомним, че още в края на август 2015 г. министърът на външните работи Даниел Митов предупреди, че в Сирия „Ислямска държава” е основен генератор на бежански потоци – не толкова като причина изстрадалите от войната граждани на Сирия да търсят подслон като бежанци в други държави, колкото като инфилтриране на членове на групировката като бежанци – не само в Турция, но най-вече в държавите от ЕС.
Трябва да се отчита и още една немаловажна подробност от „пейзажа”. Голямата част от мигрантите, които успяват да влязат на българска територия и да кандидатстват за статут на бежанци (а това са предимно здрави и прави мъже на възраст между 20 и 30 години), проявяват чудеса от храброст при бягството си от центровете за настаняване, както и в по-нататъшните опити да напуснат България нелегално и да стигнат до Западна Европа.
В средата на февруари в българските центрове за настаняване живеят едва 467 човека при капацитет 5300, съобщи председателят на Агенцията за бежанците Никола Казаков.
И за да добиете представа за размера на преселението на мигранти от България към страните от Западна и Северна Европа, е достатъчно да знаете, че през 2015 г.около 8000 от тях са напуснали страната ни, а в изпълнение на вече споменатия Дъблински регламент у нас са върнати 262-ма. Което означава, макар и чисто теоретично, че в даден момент можем да очакваме „завръщането” на още над 7700 питомци на Агенцията за бежанците.
Във всичко това присъства и немалка доза екзотика. Неотдавна край Монтана полицията откри в два спрени за проверка леки автомобила освен шофьорите и цели 20 мигранти, като 16 от тях представили карти със снимки, издадени от Агенцията за бежанците.
Излишно е да се уточнява, че всичките 20 са си били платили на български каналджии, за да бъдат превозени близо до поредната граница, в случая – със Сърбия.
Построяването на стотици километри огради и заграждения в десетки държави от ЕС видимо няма да спре мигрантската вълна, в която със сигурност има хиляди верноподаници на ДАЕШ – като тези, които вече на два пъти окървавиха Париж и ужасиха жените в Кьолн.
Единственото разумно решение остава това, което България многократно предлага – затварянето на външните граници на Европейския съюз и приемането на кандидати за бежански статут единствено през официалните КПП.
„Потокът от мигранти трябва да се спре, за да може тези, които са в Европа и могат да останат, да бъдат интегрирани, а другите да се върнат към родните им места”, заяви за пореден път премиерът Борисов при неотдавнашната си среща с лидерите на Вишеградската четворка.
Не липсват и още по-радикални предложения. Преди дни Васил Василев, председател на фондация „Братя Василеви“, предложи дори да направим минни заграждения по границата си с Турция, за да сме сигурни, че сме защитени от заплахата Турция да пусне милионите мигранти, които има на своя територия.