Готов е проектът за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт
Автор: Десант
Експерти от Службата за подкрепа на структурните реформи към Европейската комисия (ЕК) ще помагат на България с независима експертиза за дейността на прокуратурата и при необходимост - за изготвянето на новата наказателна политика.
Това стана ясно след работна среща на министъра на правосъдието Екатерина Захариева и директора на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК – Мери Маккарти.
В хода на срещата бе представена дейността на европейската служба и се обсъдиха възможностите за предоставяне на техническа експертна помощ за постигане на целите по препоръките в евродоклада по Механизма за сътрудничество и оценка.
Българският министър очерта областите, в които ЕК може да ни окаже експертна помощ, като посочи, че най-важните сред тях са реформата в прокуратурата, изработването на нова наказателна политика и работата на вещите лица по съставянето на съдебни експертизи.
Промените в НК трябва да бъдат съобразени с европейските стандарти, а реалистичният срок за въвеждането им е краят на 2017 г., подчерта правосъдният министър и допълни, че има пълна подкрепа за съдебната реформа от правителството.
Захариева акцентира върху необходимостта работата по анализа на евроекспертите да започне не по-късно от средата на април т.г.
Сред коментираните възможности за осъществяването на независим анализ по отношение работата на прокуратурата бяха: отчетността, прозрачността, натовареността, кариерно развитие, системата за атестиране, обучение и повишаване, както и независим доклад за работата на разследващите органи и специализирани структури в рамките на прокуратурата.
Мери Маккарти пък заяви готовност от името на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК да съдейства за оказване на нужната подкрепа. Тя уточни, че ще обсъди набелязаните проблемни области с представителите на страните членки, които вече са поели ангажимент за съдействие по изготвяне на независима експертиза.
Взето бе решение в най-кратки срокове да се набележи общ план за продължителността на работата и конкретните сфери за действие на експертите.
В понеделник министърът на правосъдието Екатерина Захариева свиква второ извънредно заседание на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за реформа в съдебната система. Освен членовете на Съвета, на заседанието са поканени да присъстват и председателите на всички парламентарно представени партии.
В дневния ред е включено представяне и обсъждане на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт и доклада на работната група, подготвила законопроекта.
Както е известно, за да влязат в действие приетите промени в Конституцията, те трябва да бъдат отразени в съответните текстове на Закона за съдебната власт.