Ако някой твърди, че козметичната хирургия е приоритет на днешното ни съвремие, изпаднал е в голяма грешка.
Автор: Яна Славянска
Разкрасителни процедури с намесата на скалпел и други инструменти са правени още в дълбока древност. Доказателство за това са множество открити при археологически разкопки артефакти, които от 11 февруари до края на май ще може да се видят в новоотритата в старозагорския Регионален исторически музей изложба, озаглавена „Медицина и козметика в античната епоха".
Експонатите в нея са предоставени от частната колекция на Стефан Шоселов. От 18 години той има собствена фирма в Германия и голяма част от образците в нея са купувани от панаири и аукциони в Мюнхен и други германски градове, както и от търгове в интернет. Колекционерът е категоричен, че събраното от него богатство трябва да бъде достояние на широката общественост.
Изложените в Стара Загора медицински инструменти, някои от които използвани и за козметични цели, са изнесени преди време нелегално от страната ни и сега, благодарение на старозагорския предприемач, отново се завръщат на родна сцена.
Богато илюстрираните с изображенията на паметници от античния период табла и изложените експонати ще убедят посетителите, че във вида на използвания в медицината инструментариум почти нищо не се е променило от Античността до наши дни. Единственото, което отличава днешните скалпели, форцепси и пр. от древните е металът, от който са изработени, и известното им усъвършенстване.
Началото на тази си колекция Стефан Шоселов поставя преди повече от 20 години, когато по време на екскурзия в Египет вижда стари древноегипетски медицински инструменти и остава изненадан колко много приличат те на образците от сегашните „модерни времена“.
Самият той определя като един от най-интересните експонати в изложбата римско сребърно многофункционално ножче, много наподобяващо популярните днес швейцарски ножчета. Комбинираният несесер, датиран от ІІ-ІІІ в., представлява комплект от 6 вида различни инструменти – лъжица, цедка за прецеждане на вино, клечка за зъби, пособие за почистване на ноктите, ушна сонда и пр. „В света има само още три подобни екземпляра – в Кембридж, в Италия и в музея в Търговище“ - пояснява колекционерът и изтъква, че представеното във витрините на старозагорския музей е най-хубавото от всички открити досега.
Посетителите могат да видят също така римски игли за акупунктура, катетри – представляващи прави тръбички за използване при жените и с ес-образна форма за приложение при мъжете; скалпели, форцепси за изваждане на стрелите, използвани във военната хирургия и много други любопитни инструменти.
В изложбата е намерила място и уникална антична сребърна кутия с изобразен върху нея бог Асклепий, в която са били помествани различни медицински прахове, използвани с лечебни цели.
Стефан Шоселов обяснява, че козметичната хирургия е била широко разпространена в Древния Рим и до нея прибягвали най-вече получилите свобода роби, които се опитвали да заличат следите от дамгосването си от своите господари. Много добре развита е била и офталмологията, като още тогава по хирургичен път е била лекувана катарактата – така популярното „перде на очите“.
Масово се е прилагала и трапанацията, като се е смятало, че пробиването на отвор в черепа по време на мигренозен пристъп облекчава непоносимата болка. Подобни миниатюрни отвори в черепните кутии са установени при разкопаването на некрополи в Дуранкулак и на други места у нас.
Трябва да отбележим, че с подобна експозиция с медицински инструменти от древността разполагат единствено най-реномираните музеи по света. Но и те само могат да завиждат на колекцията, представена в Стара Загора.